GÖZ
 
 
Yönetmen Mike Flanagan “Göz” filmiyle seyirciye yepyeni bir tarzda terör gösteriyor; anlam veremeyeceğimiz kadar korkutucu bir ayna…
Göz 4 Temmuz’da vizyona girecek.
 
Bu muhteşem, antika ayna aslında sıradan kötü bir karakter değil. Aynanın nereden geldiği, ilk sahibinin yok oluşuyla tam bir sırra dönüşüyor. Zararsız gibi görünen yansıma, doğa üstü güçlerle, kendisine bakanın aklını ele geçirebiliyor.
 
Aynanın son sahipleri olan Kaylie ve Tim, ailelerinin ölümleri üzerine ilişkilerini düzeltmeye çalışan iki kardeştir. Kaylie, yaşanan trajediye aynanın neden olduğunu düşünerek, bu olayı çözmeye karar verir. Kaylie olayları araştırmaya başladıkça, tarih kendini tekrarlayacaktır. Kardeşlerin ilişkileri daha da kötüleşir, neyin gerçek olduğunu anlayamaz bir hale gelirler; çünkü onlar da aynanın tutsağı haline gelmişlerdir. 
 
Yönetmen Flanagan’ın hikayesi aslında aynı ismi verdiği ve 2005 yılında çektiği kısa bir filmle başlamış. Filmin maliyeti 1500$ altındaymış ve sadece 4 günde çekilmiş. Filmin sonucundan o kadar etkilenmiş ki, aynı konu üzerinden uzun metraja geçiş tamamen bu fikir etrafında şekillenmiş. Bütçesi ve konusu itibariyle olumsuz etkiler bırakabileceği kısa film, festivallerde büyük bir başarı elde etmiş ve birçok ödül kazanmış. Bütün cesareti veren de bu sonuçlar olmuş tabii ki.
 
Yönetmene göre; bu film tamamen korku filmi olmanın dışında derinliği olan yan hikayeleri de içinde barındırıyor. Flanagan;  “Seyirci gerilim dolu dakikalar yaşarken aynı zaman da iki kardeşin de trajedisine tanıklık edecek” diyor.
 
Geçmişle geleceği içinde barındıran hikaye de yapım ekimini zorlayan birçok konu olmuş. Psikolojik boyutun yoğun olduğu hikaye de aynadan yansıtılan bir dünyanın yaratılması için bir çok efekt kullanılmış. Farklı zamanların en doğru aktarılması için kostüm ve yapım tasarım ekibine büyük önem verilmiş. Zaman ve mekan geçişlerinin fazla olduğu filmde devamlılık en dikkat edilmesi gereken öğe olduğu için, ekibin zorlandığı sahneler olmuş. 
 
Film tamamlandıktan sonra yönetmene göre özenli çalışmalarının meyvesini vermiş. Ekip olarak hedefledikleri tek nokta ise; klasik korku filminden uzak durup, beklenmedik bir korku deneyimi yaratmak için çok çalışılması olmuş.
 
CAST HAKKINDA
 
KARREN GILLAN (Kaylie); İskoçya doğumlu olan oyuncu, küçük yaştan itibaren tiyatroya merak sarmış.16 yaşına geldiğinde oyunculuğu bir meslek haline getirmek için daha profesyonel  bir çalışma ortamına girip yönetmen Scott Johnston’la eğitimine devam etmiş. Kariyerinin çok başında olmasına rağmen daha şimdiden İngiltere’de birçok film, dizi ve televizyon programında yer aldı ve adından övgüyle bahsettirmeyi başardı. 
 
BRENTON THWAITES (Tim); Avustralyalı aktör post prodüksiyon aşamasında ki 6 büyük bütçeli filmde yer alarak ilerleyen günlerde adından sıkça söz ettirecek gibi görünüyor. Farklı rollerin altından kolaylıkla kalkması genç oyuncuyu Hollywood’da kısa sürede büyük bir yetenek haline getirdi. Kariyerine Avustralya’da yayınlanan televizyon dizisi “Home and Away” ile başlayan oyuncu kısa sürede Avustralya’dan Hollywood’a geçiş yaptı. Oyuncunun beklenen filmleri arasında  Angelina Jolie’ nin başrolde olduğu Walt Disney yapımı “Sleeping Beauty” ve Weinstein Company’nin yapımcılığını üstlendiği “The Giver” yer alıyor.