Merhaba,

Geçen hafta köpek ile seyahat konusuna başlamıştık. Bu hafta hava, kara ve deniz yolu ile yapılan seyahatlerde yapmanız gerekenleri anlatacağım.

Hava yolu ile

Kullanacağınız hava yolu firmasının rezervasyon birimi ile irtibata geçerek köpeğiniz ile yolculuk yapacağınızı belirtip gerekli taşıma koşulları hakkında bilgi almalısınız. Genellikle 5 kg canlı ağırlığa kadar kabin içinde, daha üzeri canlık ağırlıktaki köpeklerin kargo bölümünde taşınması gibi standart kurallar olmasına karşın, firmaların uyguladığı kendilerine özgü taşıma kuralları olabilir.

 
Tüm aşılarının ve paraziter uygulamalarının tamamlanması ve genel sağlık kontrollerinin yapılması için hekiminize gitmelisiniz. 

Aşı karnesi,sağlık serifikası gibi evraklarınızı mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. 

Kaybolma ihtimaline karşılık bilgilerinizi içeren bir adres künyesi takmalısınız. Ya da Mikroçip uygulatın.

Eğer köpeğiniz kargo bölümünde yolculuk yapacak ise, içine sığabileceği ve rahat edebileceği boyutlarda bir taşıma çantası temin etmelisiniz. Bu taşıma kabinleri için hava yollarının belirlediği özel ölçüler olup olmadığını hava yolu firmasından mutlaka öğrenmelisiniz.

Eğer yurt dışına bir yolculuk yapacaksanız yetkili kurum ve kuruluşlardan gerekli sertifika ve izin belgesini almalısınız. Bununla ilgili olarak veterinerinizden yardım alabilirsiniz.

Yolculuk öncesinde veteriner hekiminiz ile görüşerek sakin bir yolculuk yapmasını sağlamak için gerekli bilgileri alabilirsiniz. Bu amaçla yolculuğa çıkmadan yarım saat önce sakinleştirici ilaçlar verilebilir. 

Yolculuk öncesinde köpeğinizi mamasının 1/3’ü kadar bir miktar vererek beslemeli ve tamamen aç bırakmaktan sakınmalısınız. 

Yolculuk öncesinde mutlaka köpeğinizin çiş ve kaka gibi ihtiyaçlarını gidermelisiniz.

 

Kara yolu ile
 
Hekiminize genel sağlık kontrollerini yaptırarak uzun bir yolculuğa engel olan bir durumun söz konusu olup olmadığını öğrenmelisiniz.
 
Yolculuğun süresi uzun olacağından, yanınızda mutlaka sakinleştirici bir tablet bulundurmalısınız.
 
Aşılarının tamamlanmış olmasına ve aşı karnesinin yanınızda olmasına dikkat etmelisiniz.  Eğer imkanınız varsa 3-4 saatte bir mola vererek onun hareket ihtiyacını karşılamalısınız.
 
Yolculuğunuz uzun sürecek ise yanınızda mutlak mama bulundurmalı ve beslemelisiniz.
 
Yolculuğunuzun güvenli olabilmesi için kafes veya taşıma çantası içinde yolculuk etmesini sağlamalı veya araç içinde geçişi önleyen paravan kullanmalısınız.Seçeceğiniz taşıma çantasının onun ölçülerine uygun olmasını sağlamalısınız.
 
Boxer, buldog, pug, pekingese gibi basık burunlu ırklarda solunum problemleri sık görüldüğünden kafes seçimine dikkat etmeli ve yolculuk süresince sık sık kontrol etmelisiniz.
 
Isı çarpması gibi bir duruma karşı araç içinde hava sirkülasyonu oluşmasına dikkat etmelisiniz. Zorunlu bir durum söz konusu değilse kesinlikle bagaj gibi karanlık ve kapalı bir ortamda yolculuk etmesine izin vermemelisiniz.
 
Deniz yolu ile
 
Hekiminize genel sağlık kontrollerini yaptırarak uzun bir yolculuğa engel olan bir durumun söz konusu olup olmadığını öğrenmelisiniz. 
 
Aşılarının tamamlanmış olmasına ve aşı karnesinin yanınızda olmasına dikkat etmelisiniz.
 
Deniz yolculuklarında bulantı ve kusma daha fazla olabilir. Bu konuda veteriner  hekiminizden size yardımcı olabilecek bilgileri alabilirsiniz.
 
Genel olarak deniz yolculuklarında köpeğinizin sizinle birlikte olmasına veya arabada kalmasına izin verilmez.
 
Köpeğiniz için denizcilik işletmelerinin kendi hazırladığı özel bölümler mevcuttur. Köpeğinizi istediğiniz zaman görebilmenize izin veriliyor.
 
Yolculuk öncesinde mutlaka köpeğinizin çiş ve kaka gibi ihtiyaçlarını gidermelisiniz.