67. Cannes Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde Altın Palmiye için yarışacak filmler açıklandı. Nuri Bilge Ceylan, başrolleri Demet Akbağ, Haluk Bilginer ve Melisa Sözen’nin oynadığı son filmi “Kış Uykusu” ile seçkide.

Cannes Film Festivali, trafik kazasında hayatını kaybeden Monaco Prensesi ve ünlü sinema oyuncusu Grace Kelly’nin hayatını konu alan “Grace of Monaco” filminin yarışma dışı gösterimiyle başlayacak.

Fransız sinemacı Oliver Dohan’ın yönettiği filmde Grace Kelly’i, ünlü oyuncu Nicole Kidman canlandırıyor. Filmin ilginç bir özelliğiyse, Fransızca uyarlamasında Nicole Kidman’ın dublajını, Cumhurbaşkanı François Hollande’ın yeni sevgilisi, oyuncu Julie Gayet’nin yapacak olması.

Bu yılki festivalin jüri başkanlığını Yeni Zelandalı yönetmen ve senarist Jane Campion yapacak. Ünlü sinemacı, 1993’te düzenlenen Cannes Film Festivali’nde “Piyano” isimli filmiyle Altın Palmiye Ödülü’nü kazanmıştı. Campion, yine aynı filmle “en iyi özgün senaryo” dalında Akademi Ödülü’ne de layık görülmüştü.

Cannes’da Altın Palmiye İçin Yarışacak Filmlerin Listesi

Jimmy’s Hall / Ken Loach

Deux Jours, Une Nuit / Dardenne Kardeşler

Maps to the Stars / David Cronenberg

Kış Uykusu / Nuri Bilge Ceylan

Mr. Turner / Mike Leigh

Adieu au Langage / Jean-Luc Godard

Futatsume No Mado (Deux Fenetres) / Naomi Kawase

Mommy / Xavier Dolan

Relatos Salvajes (Wild Tales) / Damian Szifron

Le Meraviglie / Alice Rohrwacher

Foxcatcher / Bennett Miller

The Honesman / Tommy Lee Jones

The Search / Michel Hazanavicius

Captives / Atom Egoyan

Saint Laurent / Bertrand Bonello

Sils Maria / Olivier Assayas

Timbuktu / Abderrahmane Sissako