Birleşik Arap Emirlikleri devlet şirketi TAQA, 12 milyar dolarlık Afşin-Elbistan kömür santralı projesini 2014’e ertelediğini duyurdu

Elektrik Üretim AŞ. ile TAQA arasındaki Afşin-Elbistan kömür havzasında 8000 MW kapasiteli elektrik santrali yapımını içeren hükümetler arası anlaşma Ocak ayında imzalanmıştı. Enerji Sektörü’nden yetkililer, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Kendileriyle ilgili edindiğimiz izlenime göre TAQA bu projeden çıkmayı düşünüyor” dedi.

Kömür, dışa bağımlılığı azaltmıyor

TAQA’nın bu kararında sadece maliyetin değil bölgede yaşanan gerginlik ve linyit sahalarının da rol oynuyor. Kömür yatırımlarının Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılıktan kurtardığı, her fırsatta Hükümet tarafından söylenirken, işin gerçek yüzünün hiç de öyle olmadığı, TAQA’nın geri çekilmesi ile bir kez daha su yüzüne çıktı. Türkiye’de hükümetin kömüre olan bağlılığı endişe verici. Kömürün Afşin-Elbistan bölgesinde çevre ve insan sağlığına olan etkileri defalarca gündeme geldi. Bu proje ayrıca eğer planlanan tüm üniteler kurulursa, dünyanın insan eliyle gerçekleştirilen en fazla karbon salım kaynağı olacak. Afşin-Elbistan, mevcut durumda bile dünyanın en kirli enerji tesisleri arasında yer alıyor.

Yabancı yatırımcı beklemek yerine güneşe dönülmeli

Enerji Bakanı Taner Yıldız, TAQA olmazsa başka firma olur diyor. Oysa yabancı yatırımcılardan böyle kirli yatırımlara destek vermelerini beklemek yerine, güneş ve rüzgarın önü açılsaydı, Türkiye’nin şimdiye kadar 15.000 MW’ın üstünde enerji kaynağı olurdu. 2013 Haziran ayında Türk yatırımcılardan 8.900 MW’lık güneş yatırımı başvurusu gelmiş; ancak EPDK tarafından reddedilmişti. Çünkü Türkiye’de güneşe verilen toplam yasal izin 600 MW. Güneş ve rüzgar potansiyeli açısından Avrupa’da birinci sırada olan Türkiye’de şu anda yeni yasal düzenleme ile en son yenilenebilir enerji kaynaklarına teşvik veriliyor. Türkiye, dünyanın en fazla karbon salımını yapacak bir santral kompleksi için dış yatırım beklemek yerine güneş ve rüzgar yatırımlarının önünü açmalı.