Biga Yarımadası’nın oksijen deposu Kazdağı yeni bir tehditle karşı karşıya… Altın madencileri, bu kez de Kısacık, Güzelköy, Koşuburnu, Dağahmetçe, Akçin, Baharlar Köylerinde…

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, çevre köylüler ve Çanakkale ve Edremit Körfezi’nden gelen diğer doğa savunucuları ile birlikte Altın Madeni Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi Projesi’nin tarım alanlarına, hayvancılığa ve çevreye vereceği zararı dile getirmek üzere, 3 Kasım 2015, Salı günü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca düzenlenen bilgilendirme toplantısı için Kısacık Köyü’ndeydi.

Kazdağı Köylüleri ve doğa savunucuları, bugün Kısacık Altın Madeni Projesi’nin ÇED Toplantısı için Kısacık Köyü’nde idi. Köylüler madenci firmaya ÇED toplantısını yaptırmadı. Eyleme Kazdağı köyleri kadınları damgasını vurdu.

MADENCİLER HIRSIZ GİBİ ARKA PENCEREDEN GİRDİLER

Güzelköy, Koşuburnu, Akçin, Dağahmetçe, Baharlar köylüleri, Çanakkale, Küçükkuyu, Altınoluk, Akçay, Edremit ve Ayvalık’tan gelen doğa savunucuları ile birlikte ÇED toplantısına katılmak üzere Kısacık Köyü’ne geldi. Ancak toplantının yapılacağı kahvehanenin önceden maden yanlılarınca doldurulmuş olması ve kahvehanenin kapısının kapatılmış olması köylülerin tepkisini çekti. İçeri girip toplantıya katılmak ve görüşlerini söylemek istediklerini belirten köylüler ve doğa savunucuları içeri alınmadı.

Altın madeni karşıtı köylülerden ve doğa savunucularından bazıları, maden yanlısı birkaç Kısacık Köylüsü tarafından darp edildi. Jandarmanın da iteklemesi ile bazı köylülerin kaburgaları incindi. Madeni istemeyen köylüler kahvehane girişinde “Altın Madeni İstemiyoruz.”, “Havama, suyuma Toprağıma Dokunma”, “Kazdağı’nın Üstü Altın’dan Değerlidir.” sloganları eşliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin gelmesini bekledi.

Bu arada, bilgilendirme yapacak maden şirketi temsilcilerinin hırsız gibi binanın arka penceresinden içeri alınmasına köylüler “Madenci Şirket, Kazdağı’nı Terket” sloganları ile tepki gösterdi. Başta kadınlar olmak üzere köylüler, toplantı başlama saatinde Köye gelen Bakanlık yetkililerine, “Biz altın madenciliğinin zararlarını çok iyi biliyoruz, bu madene karşıyız, bilgilendirme toplantısı yapılmasını istemiyoruz.” dedi. Köylülerin tepkilerinin artması üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Temsilcileri, köy muhtarları ve il genel meclisi üyeleri ve Çanakkale Barosu avukatları ile birlikte “Köylülerin bilgilendirmek istemedikleri” konusunda tutanak düzenledi.

“BU DAHA BAŞLANGIÇ…”

Çok sayıda doğa savunucusunun destek verdiği toplantıda Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile birlikte Çanakkale Kent Konseyi Çevre ve Mahalle Meclisleri, Çanakkale Çevre Platformu, İda Dayanışma Derneği, Güney Marmara Çevre Derneği Edremit Şubesi, Kazdağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği, Ayvalık Tabiat Platformu da Kazdağı Köylülerinin yanındaydı. Çanakkale İl Genel Meclisi Üyeleri Hicri Nalbant ve Rıdvan İpek ile CHP Milletvekili Muharrem Erkek’in de toplantıya gelerek destek vermesi köylülerde memnuniyet yarattı.