İzmir’in işgali yıllarında “Anadolu’nun işgali İngiliz emperyalizminin bir oyunudur” ve “Kardeşime kurşun sıkmam” dedikleri için İnciraltı’nda Yunan Krallığı’nca kurşuna dizilen 200 Yunan sosyalist askeri, ölümlerinin 94. Yıl dönümünde katledildikleri yerde 4 Ocak’ta barış şiirleri okunarak ve Ege Denizi’ne karanfiller bırakılarak anılacak.

 

“Anadolu Halkına Kurşun Sıkmayız” Dedikleri İçin Katledilmişlerdi

Anadolu’nun işgali sırasında “Savaşa hayır” dedikleri için kurşuna dizilen ve şair Tuğrul Keskin’in yeni şiir kitabı Zito i Epanastasis’te (Yaşasın İsyan) tekrar gündeme gelen Yunan askerleri, katledildikleri yer olan Balçova İnciraltı sahilinde şiirlerle anılacak. Dünya tarihinde benzerine pek rastlanılmayan olayda, silahaltına alınan Yunan gençleri savaşmak için Pire Limanı’ndan kalkan gemilerle İzmir’e getirilmiş, Anadolu’nun işgaline ve emperyalist paylaşıma karşı çıkarak, savaşmak istemeyen 200 asker, Yunan askeri makamlarınca İnciraltı sahilinde kurşuna dizilmişlerdi. Olay, Yunan Genelkurmay Başkanlığı arşivlerinde vatana ihanet olarak arşivlenmişti.

Anadolu’nun işgali ile sonuçlanan emperyalist savaşa hayır dedikleri için katledilen sosyalist Yunan askerlerini yazan Şair Tuğrul Keskin, son kitabı Zito i Epanastasis’i (Yaşasın İsyan) öldürülen askerlere ithaf etmişti.

 

İlk Kez Anılacaklar

1921 yılının Ocak ayının birinci günü gerçekleşen katliam, 4 Ocak 2015 Pazar günü bir şiir etkinliği ile ilk kez anılacak.

 

Tuğrul Keskin Zito İ Epanastasis – Yaşasın İsyan

“…Kurulan mahkemeler 1920 yılının son günlerinde karar verdiler,

 bu bildirideki görüşlerinden vazgeçmeyerek “düşman”la savaşmayanlar ölecektiler. Bildiride imzası olan iki yüz yiğit insan görüşlerinden vazgeçmedi, boyun eğmediler zalime. 1921 yılı Ocak ayının ilk günü, işgal kuvvetleri komutanlığının merkezi de olan Balçıklıova’da (İzmir Balçova), şu an İnciraltı Sahili denilen bölgede kurşuna dizildiler.

 Tarih onları unutmak istedi, unutturulmak istendiler.

 Akıp geçen bunca yıl ve bizler bu yiğit insanları nasıl unuturduk? İçlerimizde yanık ve kıpkızıl iki yüz karanfil olarak taşınmaz mıydı bu yiğitler? Taşınırdı elbette. Çünkü onlar, Ege Denizi kararınca bu kıyıcıkta ölmüş ve kalplerimize gömülmüştüler.

İşte bu kitapta okuyacağınız şiirler, 1921 yılının ilk günü, kardeşçe bir dünya özlemiyle Ege Denizi’nin kıyısına cansız bedenlerini bırakarak kalplerimize gömülen, iki yüz yiğit askerin anılarına ithaf ve bir unutuşa direniş için yazılmıştır…”

 

Sayfa : 112

Yayınevi:Everest  Yayınevi