Çiğdem Erken, geçtiğimiz hafta 3. Albümü “Manita”yı Sony Music etiketiyle çıkardı. “Kız Kafası” ve “İstanbul Kızı” albümlerinin çizgisinden devam eden albüm bu sefer çıtayı bir kaç barem birden yükseltmiş. İskender Paydaş’ın aranjörlüğünde hazırlanan albüm uzun zaman müzik çalarlarımızın gediklisi olacak.

 

Albümün açılış şarkısı, Öyledir Geçer Zaman, Çiğdem Erken’in lansman gecesinde söylediğine göre Erkin Koray’ın “Öyle Bir Geçer Zaman” şarkısına bir selam çakarak, kendi bildiği gibi ilerliyor. İlk klip de bu şarkıya geldi, Can Saban’ın çektiği klipte Çiğdem Erken’in öğrencileri rol almış. Albüm fotoğrafları da Dilan Bozyel imzalı. 

 

Şarkıların bir kısmı, Çiğdem Erken’in takipçileri için tanıdık aslında. Bir Kadeh Akşam Rakısı, Cesaretinden Bir Can Kazan daha evvelden Çiğdem Erken’in internete yüklediği ve dinleyicilerce çok sevilen şarkılardan. Sözlere yüklediği derin anlam, kalbinize dokunan piyano ve Çiğdem’in her geçen gün güzelleşen vokali, albümü vazgeçilmez yapıyor. Vokal demişken şu notu da düşeyim, Çiğdem bu albümde vokal koçu olarak Özge Fışkın’la çalışmış, şarkılar su gibi akıp gidiyor.

 

Dünyayı Durduran Şarkı, bir tiyatro şarkısı. Vasıf Öngören’in “Zengin Mutfağı” oyunu geçtiğimiz sezonda tekrar sahnelenirken oyuna özel şarkılar bestelendi. Sözleri Aslı Öngören’e, Bestesi Çiğdem Erkene ait bu şarkı albümde Halil Sezai düetiyle yer alıyor.

 

Saçlarımı Yaptırdım, karşılıksız aşkı ve aşkı bekleme halini –çoğunluğun aksine- umutlu bir şekilde anlatıyor. Neşeli, umutlu, kıpır kıpır… Çiğdem’in hayata ve aşka dair umudu hiç bitmiyor, ne güzel…

 

 

Gümüşlükte şarkısı, Çiğdem Erken’in Gümüşlük’te çalarak geçirdiği yazı anlatıyor. Gümüşlük’ün sahilinde yalınayak dolaşıp gün batımını izlediğiniz bir yaz varsa eğer bu şarkı size o anları anımsatacak.

 

Albümde sürpriz bir Vedat Sakman şarkısı var; Yani Yani. Çiğdem Erken’in sesine çok yakışmış, klasik olmaya aday.

 

Sıra geldi albümün gizli yıldızına; Düşkünüm. Başını eğmeden aşka teslim olmak diye bir şey varsa o, bu şarkıda oya gibi işleniyor.

 

Bu albüm en çok;

 

Yarası aniden kanayanlara…

Zor zamanları biriktirenlere…

Kapanmayan yaralara…

Gümüşlük’te gün batımına bakakalanlara…

Şarkılardan teselli bulanlara…

Ama en çok da üç harf bir heceye…

 

 

Ceren Candemir