Kadir İnanır ve Vahide Perçin‘li Kapı filmi geliyor! Süryani bir ailenin yüreklere dokunan, sımsıcak hikâyesini anlatan yerli film, Babam ve Mutlu Aile Defteri’yle tanıdığımız Nihat Durak’ın yönetmenliğinde çekildi. Çekimleri Mardin, Konya, Kayseri, İstanbul ve Berlin’de gerçekleşen film, farklı jenerasyonlar arasında da bir köprü kuruyor.

 

Ahşap ustası olan Yakup ile eşi Şemsa, yıllar önce Mardin’den Berlin’e göç eder. Üç çocukları ve torunları ile birlikte Berlin’de yaşayan Süryani aile, burada düzenlerini kurup mutlu bir yaşam sürer. Ancak bir gün Mardin’den gelen beklenmedik haber ailenin hayatını değiştirir. Telefonda aldıkları haber yirmi beş yıl önce kaybettikleri oğulları Mikhael ile ilgilidir. Ailenin yıllar önce yaşadığı acı aldıkları haber ile yeniden canlanır.

 

Yakup ve Şemsa vakit kaybetmeden Mardin’e giderler. Onlara bu yolculuklarında torunları Nardin de eşlik eder. Yıllar önce ayrıldığı köyüne geri dönen Yakup, gördükleri karşısında şok olur. Köyü terk edilmiş, evi ise yağmalanmış bir halde bulur. Evin kapısının sökülüp alındığı gören Yakup, kapının peşine düşmeye karar verir. Kapıyı bulmak için Nardin ve kapıyı yerinden söken kaçakçı Remzi ile yola çıkan Yakup önce Kayseri’ye oradan da İstanbul’a gider. Yakup kendisi için büyük önem taşıyan kapıyı bulabilecek midir?…

14 Aralık 2018’de vizyona girecek.

 

 

kaynak