ISTANBUL’74’ün her yıl düzenlediği Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası sanat ve kültür festivali ISTANCOOL, T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve Vakko ana sponsorluğunda, dünyanın en etkin dergilerinden W Magazine işbirliğiyle 13 – 15 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Festivalin Uluslararası Konukları

Festivalin bu yılki uluslararası katılımcıları arasında Amerikalı yönetmen ve senaryo yazarı Abel Ferrara; Vogue, W Magazine ve Love Magazine gibi dergilerde benzersiz çalışmaları bulunan dünyaca ünlü fotoğrafçı Tim Walker,dünyanın en ünlü topmodellerinden ve Dünya Sağlık Örgütü Elçisi Liya Kebede, Amerikalı fotoğrafçı, sanatçı ve yazar Peter Beard ve dünyaca ünlü Rock grubu Garbage’in solisti Shirley Manson gibi isimler yer alıyor.

İlk kez düzenlendiği 2010 yılından bu yana, dünyanın önde gelen yaratıcı isimlerini İstanbullu sanatseverler ve Türk meslektaşlarıyla buluşturan İST. FESTİVAL’in üç güne yayılan programı, bu yıl da herkesin katılımına açık ve ücretsiz gerçekleştirilecek.

Festival’in Teması:Kültür ve Sanatta Kültürlerarası Diyaloglar

Katılımcıları arasında, yazar, yönetmen, oyuncu, yapımcı, müzisyen, tasarımcı, sanatçı ve performans sanatçıları gibi farklı alanlardan isimlerin yer aldığı festivalin bu yılki teması, “Kültür ve Sanatta Kültürlerarası Diyaloglar”. Bu tema kapsamında, farklı coğrafyalardan gelen, kendi kültürel mirasları ve kökenleriyle tüm dünyada tanınmayı başarmış önemli sanatçılar, İstanbul’da buluşuyor

Kültürel Mozaik 

Festival programı içerisinde yer alacak münazara ve panellerde ise bu yıl, “Kültürel Mozaik” kavramı derinleştirilecek ve farklı coğrafya, dil ve kültürlerden uluslararası ve Türk sanatçılar, kökenlerinin özelliklerini koruyarak dünyayı nasıl etkilediklerini anlatacak.

Ziyaretçilerin panellere, konuşmalara, workshoplara, film gösterimlerine ve sergilere ücretsiz katıldığı festivalde daha önceki yıllarda yer alan isimler arasında; Tilda Swinton, Gore Vidal, Zaha Hadid, Franca Sozzani, Reha Erdem, Terry Gilliam, Alphan Eşeli, Ryan McGinley, Kirsten Dunst, Marco Mueller, Sir Vs Naipaul, Özalp Birol, Gareth Pugh, Courtney Love, Dan Colen, Haider Ackermann, Ayşe Kulin, Michael Nyman, Taner Ceylan, Jefferson Hack, Sam Taylor-Wood, Andrew Dominik, Mario Sorrenti, Ferzan Özpetek ve Mark Romanek gibi isimler yer alıyor.

Adres :Beyoğlu / Galatasaray

 Kuloğlu Mahallesi Turnacıbaşı Caddesi

 No:9 Kat:2 Neşe Apt Beyoğlu – Istanbul

Karaköy:Kemankes Caddesi, Galata Sarap Iskelesi Sokak

 Süha Fazlı Han No.8 D.3 Karaköy – Istanbul

 +90 (0212) 243 3948

 

 +90 (0212) 244 2994