42. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ GENÇ SOLİSTİNİ ARIYOR

İstanbul Müzik Festivali’nin 40. yılında başlattığı “İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Arıyor” başlıklı proje, ülke çapında genç yetenekleri keşfetmek ve teşvik etmek üzere yoluna devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllarda önce keman ve viyolonsel dalında yapılan seçmeler bu yıl piyano branşında gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında, jüri tarafından belirlenen bir genç piyanist, şef Hakan Şensoy yönetimindeki Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde
42. İstanbul Müzik Festivali’nde bir konser vermeye hak kazanacak. 

İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Arıyor” seçmelerine katılmak isteyen adayların, 7 Mart 2014 Cuma günü saat 18.00’e kadar ayse.emek@iksv.org adresine e-posta ile başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru için gerekli bilgilere ve projenin katılım koşullarıyla ilgili ayrıntılara muzik.iksv.org ulaşabilirler. 

2014’ün Mart ayı başında İstanbul’da gerçekleştirilecek seçmelerin jürisinde Gülnara Aziz,Toros Can,Hakan Şensoy,Seher Tanrıyar,Meral Yapalı ve İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak yer alıyor.

Projenin ilk yılında gerçekleştirilen seçmeler sonucunda, Londra Kraliyet Müzik Koleji’nde lisans eğitimini sürdürengenç kemancı Emre Engin festivalin genç solisti olarak seçilmiş ve 40. İstanbul Müzik Festivali kapsamında bir konser vermişti.  2013 yılı Aydın Gün Teşvik Ödülü’ne de layık görülen Cansın Kara ise 2012 yılında Festival Genç Solistini Arıyor projesi kapsamında ülke çapında seçmelere katılan genç viyolonselciler arasından jürinin tercihi olmuş ve Haziran 2013’te festivalin genç solisti olarak programda yer almıştı.

İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Arıyor” seçmelerinin sonucu İstanbul Müzik Festivali internet sitesinden 19 Mart 2014 Çarşamba günü (http://muzik.iksv.org/tr) duyurulacak.

Ayrıntılı bilgi için: muzik.iksv.org