İstanbul’un kültür ve sanat hayatına açılan penceresi İş Sanat, 15. yılını kutladığı yeni sezonuna merhaba diyor.  “Yıl boyu sanat, yıl boyu festival” sloganıyla dünya sahnelerinin en saygın sanatçı ve topluluklarını sahnesinde buluşturmayı ilke edinen İş Sanat, sizlere bir kez daha beklentilerinizin çok üzerinde performanslara tanıklık edeceğiniz etkinlikler sunmanın heyecanını yaşıyor.

 

Büyük bir özenle hazırlanan sezon programının kalbini klasik müzikten caza ve dans gösterilerine uzanan zengin etkinlik dizileri oluşturuyor.  Türk Halk müziği, Rock ve pop müziğini kapsayan birbirinden özel yerli projelerin yanı sıra edebiyatımızın usta kalemlerinden şiir, hikaye dinletileri ve çocuk etkinlikleriyle de renklenen program, 7’den 70’e her yaşa ve zevke hitap edecek. Kısacası bu sezon İstanbul’da kültür sanatın kalbi İş Sanat’ta atacak.

 

Yeni kuşağın klasik müzik yıldızları ile en köklü senfonik topluluklar 15. sezonda İş Sanat’ta buluşacak. 

Vadim Repin, Sarah Chang, Ray Chen ve Renaud Capuçon gibi kemanın en yetkin isimleri, Alice Sarah Ott, Khatia Buniatishvili ve Behzod Abduraimov gibi piyanonun genç virtüözleri; Cristoph Eschenbach batonu altında sahne alacak Londra Filarmoni ve Vladimir Jurowsky yönetimindeki Rusya Devlet Akademi Senfoni gibi göz kamaştıran orkestralar bu sezon izleyeceklerimiz arasında yer alıyor.

Dünyaca tanınan orkestra şefimiz Alpaslan Ertüngealp, ülkemizin güçlü yorumcularından Hüseyin Sermet ve yetenekli çellistimiz Efe Baltacıgil de performanslarıyla bu sezon göğsümüzü kabartacak sanatçılardan…

 

Caz kuşağında ise müthiş bir fırtına esiyor… 

Serbest cazın duayen ismi Pharoah Sanders, trompetin yaratıcı ustası Tom Harrell, John Coltrane’nin mirasçısı Ravi Coltrane, orta doğu ezgilerini cazla harmanlayan Omar Avital, cazın yeni süper starı Anthony Strong ve klasik Amerikan caz repertuarının büyüleyici sesi Stacey Kent bize bu fırtınada eşlik edecek.

 

Ve dans… 

İş Sanat sahnesine bu sezon iki seçkin dans topluluğu uğruyor. 40 yılı aşkın bir süredir Amerikan post-modern dansının öncü topluluklarından olan Trisha Brown Dance Company ve çarpıcı tasarım unsurlarıyla bezenmiş klasik bale dilini çağdaş koreografilere dönüştüren Jessica Lang Dance Company sizlere gözlerinizi alamayacağınız muhteşem performanslar sunacak.

İş Sanat, Parlayan Yıldızlar serisi ile ülkemizin gururu genç sanatçıları müzikseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Genç virtüöz adaylarını ait oldukları sahnelere kazandırmayı amaçlayan seride bu sezon birbirinden yetenekli 11 sanatçının nefes kesen resitallerine tanıklık edeceksiniz. Bu sezon da Parlayan Yıldızlar’ımız vakitsizce kaybettiğimiz İş Sanat Yönetmeni Meriç Soylu’nun ailesi tarafından ödüllendirilecek.