Barbaros Kayan

“İnsanlar / Hayvanlar / Hayaletler”  sergisi, 30 ocak-29 Şubat arasında 311artworks’te sergileniyor.

Yollar, anlar, yıkımlar. Durduğu yere yabancı bir ev, aksine yürüdüğü yoldan emin bir adam. Onlar hep oradaydılar, ben sadece yaklaşmak istedim. Yaptığım yolculuklarda onların gerçekliğinden kendime yenilerini ürettim. Oldukları yerden alıp hafıza kartımın içine sakladım, tıpkı bir hırsız gibi.

Kars’a giden bir trenin camında veya Hollywood’a giden şehirlerarası bir otobüsün koltuğunda karşılaştım onlarla.

Şimdi parçalar birleşiyor, hikaye tamamlanıyor. İnsanlar, hayvanlar ve hayaletlerle dolu yolculuklarımda aklımda kalanlar, birkaç fotoğraf karesinde bugüne geliyor.

“… fakat bazen mekan size öyle bir enerji verir ki ayaklarınız kendiliğinden hareket eder, beden diliniz tüm farklı frekansların yakalayabildiği bir dilden konuşur… Müzikte ‘Groove’ diye bahsedilen bir tanımlama vardır, tam anlamıyla ona benzetebilirim bu hissi.”

Kayan’ın Bant Mag ile yaptığı bir röportajda dile getirdiği bu cümleler, mekan ve hareketin kendisindeki  konumlanışını tanımlamaktadır.

Barbaros Kayan

Fotoğrafçılık hayatına kurgu çalışmalarla başlayan Barbaros Kayan, kısa zaman sonra içindeki sesi dinleyerek belgesel nitelikli fotoğraf çalışmalarına yöneldi. Uzamsal konumlanışı çalışmalarının odak noktasında tutması, bir çeşit görsel seyir defteri oluşturmasına olanak tanıdı.

Sanatçı, 2007 yılından günümüze, Dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde gezilere çıktı. Başlangıç ve varış noktası arasından çektiği fotoğraflardan, bedensel ve zihinsel konumlanışını paylaşan bir seçki hazırladı.