Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi’ni GERİ İSTİYORUZ!

 

 

Geçtiğimiz günlerde kaşla göz arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir meslek edindirme kursu haline gelmekten, Adalıların gösterdiği tepki nedeniyle son anda 'kurtulan' Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi tekrar kaderine terkedildi.

Türkiye’de roman ve hikâyeciliğin önde gelen isimlerinden olan ve yaşamının en verimli döneminde, 1912 yılından hayata veda ettiği 1944 yılına kadar tam 32 yıl boyunca Heybeliada’da yaşayan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Ada'da yaşadığı ev bugün de geçmiş yıllarda olduğu gibi bir kez daha kamu kurumları arasında dönen bir 'mülkiyet oyununa' kurban ediliyor...

Hüseyin Rahmi’nin ölümünden 20 yıl sonra 1960’lı yılların ortalarında müze ve kitaplık olarak kullanılmak üzere içindeki kitaplar ve tüm eşyayla birlikte İl Özel İdaresi tarafından satın alınan ev, İl Özel İdaresi’nin görev alanında müzecilik olmadığı için 19 yıl boyunca bir bekçinin korumasında kaderine terk edilmişti. Daha sonra 1983 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bedelsiz olarak tahsis edilen hemen ardından da Türk İslam Eserleri Müzesi’ne devredilen Hüseyin Rahmi’nin evi bu devir işlemlerine rağmen 1987’ye kadar hiçbirşey yapılmadan tekrar çürümeye terkedilmişti.

1987-1988 yıllarında Adalar Belediyesi’ne tahsis edilen ancak yine 1997 yılına kadar tek bir çivi bile çakılmayan ev günden güne harabeye dönüşmüş ve ancak 2000 yılında Adalar Kaymakamlığı ve Kültür Bakanlığı’nın desteği ve Heybeliadalıların girişimiyle onarılmış ve 19 Ağustos 2000 tarihinde tamamlanarak müze olarak açılmıştı.

Hüseyin Rahmi’nin ölümünden sonra tam 56 yıl boyunca kamu kurumları, vakıflar ve belediyeler arasında bir 'ver-kaç' oyununa kurban edilen Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi açıldığı 2000 yılından bugüne kadar da herhangi bir restorasyon ve bakım geçirmedi.

Bugün restorasyon bahanesiyle aylardır kapalı tutulan, beklediği süre içinde İBB tarafından meslek edindirme kursu yapılmak istenen Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi bugün ilgisizlik ve umursamazlık nedeniyle bir kez daha yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

 Biz Heybeliada Forumu olarak çeşitli kamu kurumları ve belediyeler arasında birbirine sorumluluk atma yarışı ve telaşı içinde yok olma tehlikesiyle yüz yüze bırakılan Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi'ni geri istiyoruz.

Heybeliadalılar ve tüm İstanbullular için özel bir yeri bulunan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın yaşadığı ve eserlerini verdiği evin korunarak Ada'nın ve ülkemizin kültürel zenginliklerinden biri olarak yaşatılmasını istiyoruz. Kar ve rant getirmeyen ya da kendi toplumsal ve kültürel projeleriyle örtüşmeyen tüm kültürel değerlere sırtını dönmeyi bir sanat ve kültür politikası haline getiren kamu kurumlarını bu tutumlarından vazgeçmeye çağırıyoruz.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın 150. doğum yılını kutlamaya hazırlandığımız 2014 yılına kadar tüm yetkili ve sorumlu kurumları Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi üzerindeki bürokratik hesapları, ver-kaç oyunlarını ve çeşitli planları terketmeye çağırıyor, gereken girişimlerin ve onarımların derhal yapılarak müzemizin açılmasını talep ediyoruz.

 HEYBELİADA FORUMU

 

Yorum Yaz