Hoş Geldin Ramazan

Nurten Bengi Aksoy

“Hoş Geldin Ey Şehr-i Ramazan” yazardı çocukluğumuzda, iki minare arasına kurulan mahyalarda. Çocuktuk ama ramazanın gelmesine çok sevinirdik o yıllarda.

O zamanlar ne süslü, gösterişli ramazan sofraları kurulurdu sokaklarda ne de kim oruçlu kim değil dye sorgulayan bakışlarla karşılaşırdık.

Ramazan öncesi bir telaştır alırdı herkesi, o aya özgü alışverişler yapılır, iftara daha yoksul tanıdıklardan kimlerin çağrılacağı düşünülür, daha duyarlı daha saygılı olmaya çalışılırdı galiba.

Ben tutucu olmayan ama hayli inançlı bir aile ortamında yetiştim. Büyükler ramazanın gerektirdiği tüm ibadetlerini huşû içinde yaparken bize hiç karışmazlar ya da baskı yapmazlardı. Oysa ramazan bizler için mutluluk günleriydi. O, gece ramazan davulunun sesiyle uykulu uykulu kalkılan sahurlar, hep birlikte yenilen mütevazı yemekler ve inanarak açılan eller, edilen dualar…o günlerden aklımda kalan en güzel anılar.

Kimse bizi oruç tutmaya zorlamazdı ama biz özenirdik o küçücük halimizle. Bize kıyamayan büyüklerimiz ise “merdivenli oruç” tutmamıza izin verirlerdi, yani sadece sabah ve öğle yemeklerini yer, arada ağzımıza hiçbir şey koymazdık ta ki iftar vaktine kadar…

Akşam üstleri en büyük zevkimiz ise, açlıktan sararmış yüzlerimizle gidip pide kuyruğuna girmekti. Metrelerce uzayan kuyrukta bir yandan söyleşir bir yandan çıkacak pideleri beklerdik. O sıcacık pideleri, ucundan koparıp kemirmeden eve getirmek ise ayrı bir marifetti.

İftar saati iyice yaklaştığında ailece otururduk sofranın başına, gözlerimiz kapalı dualar ederdik, belki de nefsimize hakim olabilmek için. O rengarenk iftarlıklar, sıcacık çorbalar ve kısıtlı maaşlarla hazırlanmış bereketli sofralar anılarımda tüm görkemiyle hâlâ yaşamakta.

Bir de şimdilere bakıyorum, dinimize, inancımıza öylesine müdahele ediliyor, her kafadan öyle farklı sesler çıkıyor ki maneviyatınızı bile gönlünüzce yaşıyamıyorsunuz…

Günler çok uzun, havalar bir o kadar sıcak ve yaşam bugünün koşullarında çok zor; ama olsun herkes gönlünce yaşasın bu kutsal ayı…kimse kimseye karışmasın, herkes birbirinin inancına saygılı olsun ki ramazan ayının manasına varabilelim…

Tüm dinlerin emrettiği sevgi, saygı, hoşgörü ve yardımlaşma ile geçireceğimiz nice ramazanlara…

Ramazan ayı kutlu, dualarımız kabul olsun.