Homo Saphiens Saphiens / Benim İnsanlarım sergisi ziyaretçilerini bekliyor!
 
“Solarizasyonlar”, “Yüzyıl Önce Yüz Yıl Sonra İstanbul”, “Çeşitlemeler”, “Nadir Ede’nin Arşivinden 1950’lerin İstanbul’u” sergilerinin sahibi fotoğraf sanatçısı Nadir Ede’nin yeni sergisi “Homo Saphiens Saphiens / Benim İnsanlarım”  ziyaretçileriyle buluşuyor.
 
Epson Türkiye ve Fine Art Sanatsal Baskı sponsorluğunda gerçekleşecek olan “Homo Saphiens Saphiens / Benim İnsanlarım” sergisi, 24 Eylül’de Bodrum’da ziyarete açılacak. Gümbet’te bulunan Defne Sanat Galerisi’nde düzenlenen sergi, 6 Ekim’e kadar devam edecek.
 
Uzun bir dönem Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü’nde hocalık yapan ve halen Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ders vermeye devam eden fotoğraf sanatçısı Nadir Ede, yeni sergisi Homo Saphiens Saphiens / Benim İnsanlarım ile insana odaklanıyor. Adını insandan alan sergide yer alan her fotoğrafta en az bir insan figürü bulunuyor. Karmaşık olmamasına dikkat edilen sergi, özellikle basite indirgenmiş fotoğraflardan oluşuyor.
 
 
Tarih: 24 Eylül – 6 Ekim 2014
Yer: Defne Sanat Galerisi
Adres: Büyük İskender Caddesi No:27 Gümbet / Bodrum
  
 
Nadir Ede kimdir?
1 Şubat 1945 Zonguldak doğumlu Nadir Ede, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü mezunu. 1969 yılında İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği İFSAK’a üye olan Ede, 1979 yılında dernekten ayrılan arkadaşlarıyla Grup F’i kurdu ve 1982-2000 yılları arasında reklam fotoğrafları çekerek hayatını kazandı. 1985-2014 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde, 1987–2008 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü’nde dersler veren Ede, 2007 yılından beri de Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde fotoğraf dersleri vermeye devam ediyor. 14 yıl Fotoğraf Dergisi’nin yayın yönetmenliğini yapan ve pek çok fotoğraf yarışmasında jüri üyeliği bulunan Ede’nin fotoğraflarından bazıları Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan “Turkey” fotoğraf albümünün 1989 yılı baskısında yer aldı. Revak Firması tarafından yayınlanan “Türk Mutfağı”, “İstanbul”, “Topkapı Sarayı” ve Bazaar 54 firması tarafından yayınlanan “İstanbul”, “Topkapı Sarayı”, “Mukaddes Emanetler” kitaplarının fotoğraflarını çekti. Işık Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyeleri Sergilerinde fotoğrafları yer alan Ede, İran, Fransa ve Belçika’da Türk fotoğrafçılarının eserleriyle katıldıkları bazı sergilere fotoğraflarını verdi ve Letonya ve Estonya’da kişisel sergileri oldu. Ahmet Selim Sabuncu ve Tuğrul Çakar ile birlikte iğneyle delinmiş kutularla yaptıkları makinelerle çektikleri fotoğraflarla “İğne Deliğinden İstanbul” sergisini yaptı ve fotoğrafları Ressam Ömer Uluç’un kuratörlüğünü yaptığı “Beyoğlu 14-18” sergisinde yer aldı. Ede’nin Mehmet Akgül ile birlikte İstanbul’da “Galeri Işık Nişantaşı”nda “Kaos” adını verdiği sergisinin dışında,
“Solarizasyonlar”, “Yüzyıl Önce Yüz Yıl Sonra İstanbul”, “Çeşitlemeler”, “Nadir Ede’nin Arşivinden 1950’lerin İstanbul’u” gibi kişisel sergileri de mevcut.