Numan Serteli

Dünya galası 63. Berlin Film Festivali’nde yapılan, 32. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini kazanan, Aslı Özge’nin yazıp yönettiği Hayatboyu 15 Kasım 2013’te M3 Film dağıtımıyla vizyona giriyor.

Sinemaseverler, uluslararası festival yolculuğu başarıyla devam eden Hayatboyu’nu, nitelikli yerli ve yabancı yapımları izleyiciyle buluşturmayı hedefleyen ve “Bize Her Gün Festival” sloganıyla yola çıkan Başka Sinema bünyesinde izleme şansı bulacaklar.

Hayatboyu’nun Başka Sinema kapsamındaki seanslarına www.baskasinema.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Hayatboyu ile ilgili bugüne dek uluslararası basında çıkan bazı yazılardan alıntılar şöyle:

“Hayatboyu başrol oyuncularının olağanüstü performansları ve etkileyici görüntü yönetimiyle, stilize ve çarpıcı bir film.” Leslie Felperin (Variety)

“Hayatboyu etkileyici kompozisyonları, renk kullanımı, karakterlerine ve hikayesine cesur yaklaşımı ve incelikli oyuncu yönetimiyle dikkat çekiyor. Antonioni’yi anımsatan bu sıradışı film, yönetmenin çok farklı bir tarzda olsa da aynı derecede etkileyici olan ilk filmi Köprüdekiler’in başarısının tesadüfi olmadığını kanıtlıyor. Aslı Özge mutlaka takip edilmesi gereken bir yönetmen.” Geoff Andrew (BFI Sight&Sound)

“Orta yaşlı bir çiftin parçalanan ilişkisi nadiren bu kadar iyi bir şekilde sahnelenmiştir.”
David D’Arcy (Screen International)

“Müthiş görüntüler, usta işi oyunculuk…” Jordan Mintzer (The Hollywood Reporter)

“Dar bir mekanı, çıkışsız bir ilişkiyi anlatmak için mükkemmel bir görsel metafor olarak kullanan , ‘usta’ işi bir film.” Daniela Sannwald (Der Tagesspiegel)

“Aile içi uyumsuzluğa sıradışı ve keskin bir bakış.” David Cox (Film 4)

“Bir çiftin birbirlerinden ayrı düşmesi gibi klasik bir konuyu ele alan Aslı Özge, biçimsel açıdan son derece başarılı olmasının yanında, söylenmeden bırakılan şeylerin incelikli algısı, sessizliklerin yoğunluğu ve yüz ifadelerinin nüanslı derinlikleriyle zenginleşmiş zarif üslubunu ustalıkla ortaya koyuyor.” Fabian Lemercier (Cineuropa)

Hayatboyu, Türkiye’nin ardından 2014 yılının ilk yarısında Almanya, Fransa ve Hollanda’da seyirci karşısına çıkacak.

FİLM HAKKINDA

İlk filmi Köprüdekiler ile İstanbul, Adana ve Ankara Film Festivallerinde en iyi film ödüllerini alan Aslı Özge’nin yeni filmi Hayatboyu, bir Türkiye, Almanya, Hollanda ortak yapımı olarak gerçekleştirildi. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapım desteği alan filmin ana sponsorluğunu RAKS üstlendi. ZDF-Arte televizyon kanalı ve Avrupa Konseyi ortak yapım fonu Eurimages’ın da desteklediği filmin dünya satış temsilciliğini de Berlin merkezli Films Boutique yapıyor.

SİNOPSİS

Hayatboyu, sorunlarının çözümü ayrılık olabilecekken birbirlerinden kopamamanın duygusal sıkışıklığını yaşayan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor. Filmin izlediği Ela saygın bir sanatçı, Can ise başarılı bir mimar. İstanbul’un en seçkin semtlerinden birinde, mimari tasarımını Can’ın yaptığı konforlu bir evi paylaşmaktalar. İlişkilerindeki tutku artık sönmüş olsa da karşılıklı saygı ve ilgi, beraberliklerinin sürmesini sağlıyor. Ta ki Ela bir gün Can’ın bir telefon konuşmasına kulak misafiri oluncaya dek…

YÖNETMEN HAKKINDA:

Aslı Özge

1975’te İstanbul’da doğan Aslı Özge, 2000 yılından beri Berlin’de yaşıyor. Uluslararası prömiyerini Locarno ve Toronto Film Festivallerinde yapan ilk uzun metrajlı sinema filmi Köprüdekiler (2009), Türkiye’de de İstanbul, Adana ve Ankara Film Festivalleri’nde en iyi film ödüllerini aldı. Almanya, İngiltere, Hollanda dahil olmak üzere birçok ülkede vizyona giren Köprüdekiler, kırkın üzerinde festivalde gösterildi. Aslı Özge’nin yeni filmi Hayatboyu (2013), dünya galasını 63. Berlin Film Festivali’nin Panaroma Special bölümünde yapıldı. Özge şu anda yeni projesi Ansızın üzerinde çalışıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=lZFoCtUUyQ8

 

Filmin Oyuncuları: Defne Halman, Hakan Çimenser, Gizem Akman, Onur Dikmen, Cüneyt Cebenoyan, Hakan Pak, Süreyya Güzel