Film Altın Portakal Sosyal Sorumluluk ödülünü aldı.

Gazeteci Evrim Kanpolat’ın bizzat şahit olduğu gerçek bir olaydan yola çıkarak yazdığı (IV Antrakt Uzun Metrajlı Film Senaryosu Yarışması’nda Birincilik ödülü) filmin senaryosu, Türkiye’nin en büyük problemlerinden biri olan çocuk yaşta gelin olan kızların acı dramını ve akraba evliliklerini ele alıyor.

Köyde üç çocuk, üçü de Diyarbakırlı, üçü de 13 yaşında, üçü de kaderine tutsak yol arkadaşları… Çözüldükçe karışan bir törenin,ÇOCUK GELİNLERİN hikayesi bu…

Film, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Rum köyü Limya (Lympia) sınırında Ezan seslerine Kilise çanının, Türk müziğine Yunan ezgilerinin eşlik ettiği, Diyarbakırlı Türklerle Kıbrıslı Türklerin bir arada yaşadığı sınır köyü AKINCILAR’da geçiyor.

Doğu’da çekmedik çünkü örneği çok

Erhan Kozan filmin neden Kıbrıs’ta çekildiğini ise şöyle açıkladı: “Bu bir töre hikayesi. Eğer Doğu’da çekseydik, değerli çok örneği olacaktı. 1974’ten sonra KKTC’ye yerleşenleri fark ettik. Tarihçilerimizle konuşarak çocuk gelinler konusunun orayı da etkileyen bir durum olduğunu gördük. Film konusunda KKTC makamlarından ve halkından büyük destek gördük.”

 Halam Geldi Filmi Oyuncuları:

Çocuk Oyuncular: Miray Akay (Myroslava Kostyeva), Melisa Celayir, Tunç Oral, Görkem Eşgünoğlu (Down Sendromlu), Melis Kara, Alfie (Köpek)

 Türk Oyuncular: Burçin Terzioğlu, Tugay Mercan, Onuryay Evrentan, Necip Memili, Dilek Çelebi, Ümit Çırak,Turgay Tanülkü, Şefika Ümit Tolun, Berke Hürcan, Gürsu Gür, Nesrin Üskanat, Funda Pelin Kurt, Erkan Kabakçıoğlu, Cemal Gönen, Mert Soyyer, Metin Soyyer, Ömer Babacan (Bedensel Engelli), Orhan Osman (Buzuki Orhan), Metin Soltay.

K.K.T.C. Oyuncular: Osman Alkaş, Barış Refikoğlu, Erol Refikoğlu, Mehmet Samer, Derman Atik, Mehmet Soyluoğlu, Tuygun Töre, Akıncılar Köyü Sakinleri ve SOS Köyü Çocukları (KKTC Kimsesiz Çocuklar Kurumu)

 Yönetmen / Directed by Erhan Kozan

 Yapımcı / Producer Sami Dündar

 Ortak Yapımcı / Co-Producer Said Taktak

 Yazan / Written by Evrim Kanpolat

 

https://www.youtube.com/watch?v=UPCY50ytkn0