Geçtiğimiz hafta neler oldu?

PKK’nın kaçırdığı 8 kamu görevlisi ailelerine kavuştu.Korucular, PKK’nın elindeki arkadaşlarının da bırakılmasını istiyorlar.

Çözüm süreci  Türkiye’nin gündemini  işgal etmeye devam ediyor. BDP,  İmralı süreci ile ilgili tutanakların basına  sızdırılmasını gerçekleştiren  kişileri açıkladı. 2  parti meclis üyesi   M.Rauf  Kocaman  ile Resul Baykara  ve basın bölümünde çalışan Ali Özgüç  olduğunu ve partiden istifa ettiklerini, basın çalışanının işine son verildiğini bildirdi.

Abdullah Öcalan’nın  Kandil’e ve Avrupa’ya gönderdiği  mektupların cevapları  geldi. İmralı Heyet’inde isimler  belli oldu. BDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder.

İstanbul 15.Ağır Ceza mahkemesi avukat Gönül Erdem’in aralarında bulunduğu 7 sanığa tahliye kararı verdi. Daha öncede 13 sanık tahliye edilmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan grip rahatsızlığı nedeniyle BDP eş başkanı  Selahattin Demirtaş anjiyo yapıldığı için bu hafta partilerinin  grup toplantıları iptal edildi.

Anayasa değişikliği ile ilgili  maddeler üzerinde uzlaşma sağlanamıyor.

Ordu İli Büyükşehir oldu.

Sağlıkta Tam Gün Yasası ile ilgili beklenen iyileşme olmadı.

Süt kardeşliği projesi din adamların itirazı nedeniyle hayata geçemedi.Sağlık Bakanı kamuoyundan  proje için destek istedi.

Gazi Katlamının 18.yıl dönümü dolayısıyla binlerce kişi yürüyüş yaptı.

İstanbul, Diyarbakır, İzmir, Mersin, Van, İzmit  ve diğer şehirlerde kutlanan Nevruz genelde olaysız geçti.

Halepçe Katliamında ölenler anıldı.

OGS gişeleri 6 ay içersinde HGS ‘ye çevrilecek.Tüm gişeler kaldırılacak.Cihaz  paraları yanıcak.

Emek sinemasında yıkım başladı.

Galatasaray Şampiyonlar Liginde çeyrek finale yükseldi.

Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde çeyrek finale yükseldi.

Sofya Uluslararası Film Festival’inde Tepenin Ardı filmi  En İyi Balkan Filmi ödülünü aldı.Yeşim Ustaoğlu’nun   Araf filmi Bulgar Eleştirmen’leri ödülünü aldı.

Papa seçildi. Papa Francis Muhafazakar gelenekten geliyor. 12 AIDS hastasının başında dua edip ayaklarını öpmüş, “Toplum hasta ve yoksulları unutur” demişti. Papa Francis Arjantin Parlementosunda sözde Ermeni Soykırım yasasının çıkması için  çaba harcamasıyla biliniyor.

Suriye’de kanlı savaş ikinci yılına girdi.

Sarai Sierra’nın katil zanlısı “Laz Ziya”  Hatay’da yakalandı.

Tuik verilerine göre Türkiye’de işsiz sayısı 2,8 milyona yükseldi. Her beş gençten biri işsiz.

Ocak ayında cari açık  5,63 milyar dolar oldu.Beklentiler 5,4 milyar dolar olaması yönündeydi.Beklentileri  aştı.

SPK’dan  Turcell’e atama yapıldı.Hükümet Rus ortağın  şirketi ele geçirmesine karşı önlem  almış oldu.

Rekabet Kurumu’nun  bankalara kestiği cezalar yüzünden, Yapıkredi ve Akbank cezaların asgarisini ödeyerek yargıya başvuracaklarını KAP’a açıkladılar.

Bu Hafta önemli Özelleştirmeler oldu. Özelleştirme idaresi başkanlığı Elektrik Dağıtım İhalelerinde 3 milyar 457 milyon dolarlık özelleştirme gerçekleştirdi.Bu fiat daha önce çıkılan ve iptal edilen ihalelerden 759 milyon daha az oldu. Özelleştirilen  elektrik dağıtım şirketleri  Dicle Elektrik A.Ş, Van Gölü Elektrik Dağıtım A.ş,Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş, Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım (AYEDAŞ) oldu.

Para Piyasaları

Cuma Kapanışlar

İMKB 83,115

Dolar 1,8064

Euro  2,3606

Altın  92,7835

Faiz   5,93