“Çorak topraklarda bereket” tanrısı olarak adlandırılan Imbrasos’un bolluk diyarı olarak bilinen İmroz, bugünkü adıyla Gökçeada, Homeros’un İlyada destanında deniz tanrısı Poseidon’un adası olarak geçer.Gökçeada’nın iskan tarihinin ne kadar eskiye gittiğine dair kesin bilgiler bulunmamaktadır.

Adanın önceleri müstakil bir idare ile yönetilirken sonradan MÖ.500’lerde Atina şehir devletine, bir asır sonra da Delos birliğine katıldığı ifade edilir. Roma hakimiyeti sonrası Bizans idaresi altına girmiş, Latin istilası sırasında da Latinler’in eline geçmiştir. Bu hakimiyetin sona erişiyle yeniden Bizans topraklarına katılan ada, giderek Venedik ve Cenevizliler’in dikkatini çekmeye başlamıştır.

Ege ve Karadeniz’de ticari faaliyetleri artan bu devletler, stratejik önemi bulunan adayı hakimiyetleri altına almaya çalışmışlardır. Ada, 1456 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlığı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. 471 yıl Osmanlı idaresinde kalan Gökçeada’da Türk ve Rum vatandaşlar huzur içerisinde yaşamışlar.

Dinlerini, örf, adet ve geleneklerini sınırsız kullanmışlardır.Kanuni Sultan Süleyman döneminde vakıf haline getirilen Gökçeada, Balkan Harbi sırasında İtalyanlar’ın, 1. Dünya Savaşı sırasında İngilizlerin, kısa bir süre de Yunanistan’ın egemenliğine geçmiştir. Lozan Antlaşması neticesinde 22 Eylül 1923’te Türkiye Cumhuriyeti topraklarına fiilen katılmıştır. Bu tarih Gökçeada’nın kurtuluşu olarak kutlanır.

Çorak Topraklarda Bereket

Ada’da zeyticilik,arıcılık,bağcılık,organik tarım ,balıkçılık  gelişmiş olup özellikle organik tarım da önemli  gelişmeler kaydetmiştir.

Gezip görülecek  yerler:

Zeytinli Köyü,Kaleköy,Yıldızkoy,Bademli,Yenibademli,Tepeköy,Dereliköy,Eşelek Köyü,Tuz gölü,Aydıncık

Sahili,Kaya Mezarı,Kuzu Limanı,Kaşkaval  Burnu,Marmara Şelalesi,İskiter Kalesi,Yenibademli-Höyük

Türkiye’nin İlk ve Tek Su Altı Milli Parkı

Yıldızkoy’dan başlayarak Yelkenkaya arasında kalan kısım su altı güzellikleri sebebiyle TÜDAV

(Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı)tarafından Su Altı Milli Parkı  ilan edilmiştir.Bu Park Türkiye’nin

ilk ve tek su altı milli parkıdır.

Dibek Kahvesi :Taş dibekte dövülen dibek kahvesi için.

Aydıncık Plajında  sörf yapanları seyredin.Hatta sizde ders alabilirsiniz.

Gökçeada Dalış Merkezi’nden dalış dersleri alın.

Buz gibi Apurna Şrubunu ve yanında Efibadem‘in kurabiyesinden tadın..

Tadına doyum olmaz sakızlı muhalebiyi yemeden gelmeyin..

Organik üretim sertifalı bağlardan toplanan üzümlerden üretilen ada şaraplarını tadın.

Tuz Gölü

Aydıncık sahilinde bulunan Tuz Gölü’nün koyu renk çamurunun romatizma ,sedef,kireçlenme gibi

rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Ada Kokulu Sabunlar

Gökçeada’dan ada kokan güzel sabunlardan alın..

Dünyanın İlk ve Tek Sakin Adası

2002 yılından bu yana ada içerisinde gerçekleştirilen organik tarım faaliyetleri ile özellikle 2008 yılından bu yana gerçekleştirilen tarım turizmi uygulamaları sayesinde misafirlerine eşsiz bir doğal ortam sunan Gökçeada, 2011 yılı Haziran ayında almış olduğu Cittaslow unvanı ile dünyanın ilk ve tek sakin adası olmuştur.