Göbekli Tepe Tanıtım Projesi kapsamında hayata geçirilen Göbekli Tepe Sergisi, 12 bin yıllık eserlerin seramik baskı fotoğraflarıyla hayran bıraktı.

Doğuş Grubu’nun ana sponsorluğundaki Göbeklitepe Tanıtım Projesi kapsamında hayata geçirilen, arkeoloji dünyasının en büyük keşfi olarak nitelendirilen Şanlıurfa’daki Göbekli Tepe’nin fotoğraf sergisi, ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Göbekli Tepe Sergisi’nde 12 bin yıl öncesine uzanan tarihin en eski tapınağından çıkarılan eserlerin, fotoğraf sanatçısı Zekai Demir tarafından çekilen fotoğraflarının seramik baskıları bulunuyor. Son yılların en büyük arkeolojik keşfi olarak nitelendirilen bölgeden çıkan eserlere ait fotoğraflar,  Şanlıurfa Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür ve Sanat Merkezi’nde 30 Kasım 2013 tarihine kadar ücretsiz gezilebilecek.

Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, “tarihin gelmiş geçmiş en büyük arkeolojik keşfi” olarak nitelendirilen büyük bir değer. Bu değerin tanıtılması, öneminin hem ülkemizde hem de dünyada daha fazla kişi tarafından anlaşılması amacıyla yürütülen Göbekli Tepe Tanıtım Projesi de bu sebeple çok kıymetli. Doğuş Grubu olarak ülkemizin tarihsel mirasını ortaya çıkaracak projelerin desteklenmesini oldukça önemsiyoruz. Göbekli Tepe Tanıtım Projesi’ne destek vermemizin ardında da, bu tarihsel mirasa sahip çıkma ve bu mirası gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarma hassasiyetimiz yer alıyor. Bu tanıtım projesi ile Göbekli Tepe’nin daha fazla kişi tarafından duyulacağına, Şanlıurfa ilimizin daha da değerlenerek hak ettiği ilgiyi göreceğine ve dünyanın birçok yerinden binlerce konuğu ağırlayacağına yürekten inanıyoruz.”

Zekai Demir’in objektifinden 12 bin yıl öncesine yolculuk

Bugüne kadar yapılan en önemli arkeolojik keşif olarak nitelendirilen ve insanlık tarihini değiştirecek çok önemli bulguları barındıran Göbekli Tepe’de M.Ö. 10 bin yıllarına, yani Cilalı Taş Devri’ne ait eserler bulunuyor. Bugüne dek çıkarılan eserler, Kütahya’dan gelen taş dokulu seramiklere uygulanan özel UV baskı teknolojisi ile kabartmalı olarak basılarak, sergiyi görsel bir şölene dönüştürüyor.Sergi hayvan figürlerinden oluşuyor.

En büyük arkeolojik keşif: Göbekli Tepe

İlk kez 1983’te fark edilen Göbekli Tepe, 1995 yılından bu yana Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından ortaklaşa yürütülen kazılarla gün yüzüne çıktı. İnsanlığın doğduğu yer olarak gösterilen Göbekli Tepe, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne  de alındı.

Yerleşim ve tarım kavramlarından çok uzak olan avcı ve toplayıcı insan toplulukları zamanında, şehir hayatına henüz geçmeden inşa edilen ilk tapınak olan Göbekli Tepe, Standford Üniversitesi başta olmak üzere birçok yabancı üniversite tarafından da son yılların “en büyük arkeolojik keşfi” olarak gösteriliyor. 12 bin yıl öncesinde nasıl tasarlandığı hala cevap bulamayan tapınak, Mısır Piramitleri’nden 7.500 yıl ve İngiltere’deki Stonehenge’den 8.000 yıl önce inşa edilmiş olmasıyla da tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Bu nedenle Göbekli Tepe için National Geographic “Dinin doğuşu” betimlemesini yapıyor.

30 Kasım’a kadar açık kalacak sergi, 2014 Şubat’ta ise İstanbul’lularla buluşacak.