Türkiye izlenimlerinden oluşturduğu yeni sergisini  20 Aralık 2014- 17 Ocak 2015 tarihleri arasında Galeri Diani’de izleyicileri ile buluşturacaktır.

İtalya’nın Udine kentinde 1951’de doğan ressam Giancarlo Caneva  bir sanatçı olarak izleyiciyi başka boyutlara bünyelerinde az da olsa fiziksel bir gerçeklik taşıyarak fantastik izlenimlere götürmektedir. 

‘Çokgenlerden oluşan sahnelerin içinde yeryüzünün morfolojisini de kulllanarak uç noktada bir basitleştirme ve  stilizasyon kullanmaktadır.


Hiç şüphesiz ki, ilham aldığı temelde izleyicinin bakışını düşsel  mantığa sürükleyen, baştan çıkarıcı bir güzelliğe iten durumlar yaratan, görsel bir kapasite vardır. Sanatçının yapıtlarında bir sur oluştururcasına ard arda eklenen hayal ürünü yamaçlar ve sırtlar birbirlerine yoğun kompozisyon elemanlarıyla  bağlıdırlar ki bunlar kromatik düzlemde farklı gamalarda farkedilebilirler.

Bilinmeyen kıyılara doğru aşağı doğru inen inişler ve çıkışlar, özgün, tuhaf yapraklar ve kökler esrarengiz ancak dünyevi çağrışımlardan oluşmaktadır. Formların gerçeküstü izdüşümleri bir sonraki adımda  olacak olanlara  bir bekleyiş duygusu vererek metafizik anlardan oluşan atmosferler yaratmaktadır.  Elde edilen hamur dahiyane bir çizimden ve  yüzeyin yumuşaklığından oluşan bir kişisel arayışın sonucudur. Güçlü ve belirgin  veya ince ve işlenmiş iz, varlıkların kontur çizgisi olmadan önce  labirentlerden oluşan perspektiflere yapılan seyahatlerin yörüngesi olmuştur.

Sanat yaşamı boyunca tanınmasını ve takdir edilmesini sağlayan birçok kişisel ve karma sergiye katılmıştır. Bunların arasında 20 yıldır katılmakta olduğu Tüyap Sanat Fuarı ve 5 adet kişisel sergisi yer almaktadır. Giancarlo Caneva İtalyan ve Türk sanatı arasında bir köprü oluşturmayı kendisine amaç edinerek Türkiye’yi adeta ikinci vatanı olarak görmektedir.

Sanatçı dünyanın neredeyse heryerinde her yıl birçok fuar ve sergiye katılmaktadır. Bunların arasında Venedik Bienali de yer almaktadır.