Türkiye Eskisi Gibi Olmayacak

Osman Ulugay
 
Osman Ulagay, Türkiye Eskisi Gibi Olmayacak’ta okuru ufuk açıcı ve sorgulayıcı bir beyin fırtınasına davet ediyor

Türkiye “Gezi direnişi” ile başka bir sabaha uyandı.
Taksim Gezi Parkı’ndan ülkenin dört bir yanına yayılan geniş katılımlı eylemler, AKP’nin en az 10 yıl daha iktidarda kalacağını varsayanları hazırlıksız yakaladı. Başbakan Erdoğan’ın “her şeye hâkim lider” imajı büyük yara aldı. Erdoğan’ın “büyük Türkiye” rüyasına itiraz eden kitlenin varlığını eylemlerle ortaya koyması, ülkenin tartışmasız tek sahibi haline geldiklerini düşünenleri çok rahatsız etti.
Geçtiğimiz yıl yayımlanan kitabında “Türkiye kime kalacak?” sorusunu soran Osman Ulagay, gelinen noktayı böyle görüyor ve sorusunu yineliyor aslında. Cevaba bir adım daha yaklaşan Ulagay’a göre, giderek daha net görünen yalın bir gerçek var: Türkiye eskisi gibi olmayacak. Çünkü dünya hızla değişiyor ve dünyadaki değişime ayak uyduramayan ülkelerin, liderlerin, iktidarların başarıyı yakalama şansı kalmıyor. Türkiye şimdi yeni rüyasını arıyor.. 

Yazar Hakkında

İstanbul’da sanayici bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Robert Kolej Lisesi’ni ve daha sonra Boğaziçi Üniversitesi’ne dönüşen Robert Kolej Yüksek Okulu’nun ekonomi bölümünü bitirdi. İngiltere’de, Manchester Üniversitesi’nde “Kemalizm ve Ulusal Kalkınma” konulu tez çalışmasıyla siyasal bilimler dalında master derecesini aldı. İngiltere’de bulunduğu dönemde Cumhuriyet gazetesine gönderdiği “İngiltere Mektupları” ile basın dünyasına ilk adımını atan Ulagay, Türkiye’ye döndüğünde Cumhuriyet gazetesiyle ilişkisini sürdürdü.

1981’de ekonomi servisi şefi olarak Cumhuriyet’te çalışmaya başlayan Ulagay, kendi oluşturduğu ekonomi sayfasını yönetmenin yanı sıra, haftalık söyleşilerle ve köşe yazılarıyla ekonomi gazeteciliğinin gelişme sürecine katkıda bulundu. 1992’de Cumhuriyet’ten ayrılarak köşe yazarı olarak Sabah gazetesine geçen Ulagay, köşe yazarlığını 1993’ten sonra Milliyet gazetesinde sürdürdü.

Gazete yazılarının yanı sıra kitap çalınmalarına da önem veren ve Küreselleşme Korkusu ve 2001 Krizi adlı kitabıyla Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü’nü alan Osman Ulagay’ın yayımlanmış 14 kitabı bulunuyor. Quo Vadis? Küreselleşmenin İki Yüzü (2000), AKP Gerçeği ve Laik Darbe Fiyaskosu (2008) ile Türkiye Kime Kalacak? (2012) adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Sayfa Sayısı: 154
Ebat: 14×23 cm
Yayın Tarihi: Kasım 2013
Fiyatı: 13.00 TL