Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Erden Kıral’ın TFT Yapım ‘la gerçekleştirdiği  son derece gerçekçi, çarpıcı ve minimalist tasarımı olan ‘YÜK’ filmi Adana Film  Festivali’nde FİLM YÖN Jürisi ‘En İyi Yönetmen’ ödülüne layık görüldü.

Gerçek bir öyküden yola çıkılarak senaryolaştırılan ‘Yük’ filmi bir cinayet sebebiyle hasmından kaçmak için madende saklanan bir adamın hikayesi.. Hikayenin ortak paydasında Zeynep isimli bir kadın yeralıyor.

Yönetmen kaçan ve kovulan iki adamın psikolojisini ve gelgitlerini bu kadın üzerinden aktarıyor: Cemal arkadaşının ölümüne sebep olup ; onun kardeşinin hışmından kaçarken; ölen adamın kardeşi Cumali intikam almak için onun peşine düşmüştür.. Zeynep şu anda Cemal ile evlidir ancak birkaç sene öncesi evli ve çocuklu olan Cumali ile tutkulu bir ilişki yaşamıştır..

Cemal Cumali’nin abisini öldürür. Fakat bunun bir kaza olduğuna inanmaktadır. Suçu 16 yaşındaki küçük kardeşinin üstüne yıkar. Ailesinin de isteğiyle uzaklarda bir yerde çalışmak için şehri terk eder. Cumali onun peşine düşer. Ve sonunda onu saklandığı madende çalışırken bulur…Flashback ve halüsinasyonlar iki adamın psikolojilerinin gelgitlerini yansıtır.. Geçmiş ve şu an içiçedir ; gerçek ve illüzyon da…

Madende Cemal’in ölüm korkuları ve halisünasyonları giderek artar. Sonunda ise tüm bu korkular ve belirsizlik yerini cesarete bırakır.. Artık yüzleşmeye hazırdır ; hatta daha ötesi ölüme razıdır!!Peki ya celladı bu yüzleşmeye hazır mıdır? Tüm bu paradoksal gelgitlerin ötesinde Zeynep’in seçimi ne olacaktır?

Filmin başrol oyuncularının dışında tüm oyuncular maden ocağı çalışanları ve ailelerinden oluşmakta; bu da filmin gerçeklik boyutuna olağanüstü bir katkı sağlıyor.. Ayrıca yerin 700 metre altında yapılan maden ocağı çekimleri işlenen suç, ölüm, vicdan kavramlarına çarpıcı bir atmosfer sunuyor..

Filmografisi ulusal ve uluslararası birçok ödülle taçlanmış usta yönetmen Erden Kıral ‘‘Bugüne kadar yaptığım filmler arasında en iyi reji bu!’’ diyerek son noktayı koyuyor.. Büyük usta bu filmiyle yılların birikimini; minimalizm ve gerçeklik akımının yetkin bir örneği olarak çarpıcı bir reji anlayışıyla izleyiciye aktarıyor..

Senarist ve Yönetmen:  ERDEN KIRAL

Yapım: TFT YAPIM

Yapımcılar: AYFER & AVNİ ÖZGÜREL

Oyuncular:  NADİR SARIBACAK,TÜLİN ÖZEN,TANSU BİÇER