GENCO ERKAL;

NAZIM HİKMET’İN 50. YILDÖNÜMÜNÜ

ALİ PAŞA HANI’NDA ANIYOR!

 

 
Genco Erkal’ın İstanbul’a ve tiyatro severlere hediyesi olan Eminönü Ali Paşa Hanı Tiyatrosu’ndaki yeni oyunu tüm hızıyla devam ediyor. Erkal’ın, Nazım Hikmet’in 50. yıldönümü için uyarladığı ve Tülay Günal ile birlikte aynı sahneyi paylaştığı “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar”; 23-24-25-26 Mayıs 2013 tarihlerinde saat 21:00’de sanatseverler için sahneleniyor.
 
Nazım Hikmet tutkusuyla bilinen Genco Erkal’ın, Dostlar Tiyatrosu tarafından sahnelenen yeni müzikli oyunu “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar”, tarihi dokusuyla büyüleyen Eminönü’ndeki Ali Paşa Hanı’nda büyük ilgi görüyor. Erkal; 23-24-25-26 Mayıs 2013 tarihlerinde, saat 21:00’de açık havada, hanın doğal dekorunda sanat severleri selamlamaya devam ediyor.
 
Genco Erkal’ın, Nazım Hikmet’in ölümünün 50. yıldönümü için uyarlayıp yönettiği “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar”da; Erkal’a sahnede Tülay Günal eşlik ediyor. Ozanın, Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını, eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlatan oyun; Hikmet’in sürgün yılları ve vatan hasretine odaklanarak, destansı yaşamından izlenimlerle izleyiciyi o yıllara götürüyor.  
 
Piyano ve viyolonsel eşliğinde sahnelenen oyunda; Fazıl Say, Zülfü Livaneli, Cem Karaca, Tarık Öcal, Edip Akbayram, Tolga Çebi, Nadir Göktürk, Timur Selçuk gibi bestecilerin Nazım şarkıları da seslendiriliyor. Oyunun giysi tasarımını Özlem Kaya, ışık tasarımını Yüksel Aymaz, koreografisini de Sernaz Demirel üstleniyor. Yiğit Atalay’ın piyanosuyla, Deniz Doğangül’ün de viyolonseliyle şarkılara eşlik ettiği oyunda; yakaladığı karelerle, o anları ölümsüzleştiren isim ise Burcu Yetiş.