Lutoslawski Piyano İkilisi 11 Kasım’da Türkiye’de
 
 
Dünyanın önde gelen genç piyano virtüözlerinden Lutoslawski Piyano İkilisi (Emilia Sitarz ve Bartlomiej Wasik), 11 Kasım 2014 tarihinde, Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nde sahne alacak.
 
Bugüne kadar birçok önemli ödülün sahibi olan ikili sık sık dünya çapında saygın birçok festivalin de konuğu oldu. Diğer birçok organizasyonun yanı sıra   Varşova Sonbahar festivali, Yeni Gelenek Polonya Radyosu Festivali, Kwartesencja, Yeni Polonya Müziği (Polonya), Duetissimo Festival (Belarus), Bahar Festivali (İsrail), Two Moors (BK), Melez Festival, EBU (Almanya), Londrina Festival (Breazilya) gibi önemli etkinliklere katıldılar.
 

Lutoslawski Piyano İkilisi 2006 yılında Polonya’nın önde gelen genç perküsyon ikilisi Hob-beats (Magdalena Kordylasinska ve Milosz Pekala) ile işbirliği yapmaya başladı. Birlikte, Crumb, Bartók ve Berio gibi isimlerin çalışmalarının yer aldığı 20. yüzyıl müziğini ve yanı sıra Polonya halk şarkı ve danslarından ilham alan kendi özgün müziklerini yarattıkları Kwadrofonik dörtlüsünü oluşturdular.
 
Polonya Radyosu ikilinin Lutoslawski, Poulenc, Stravinsky ve Mauricio Kagel’in çalışmalarının yer aldığı çıkış albümlerini 2007 yılında yayınladı. Albüm 2008 yılında Polonya’nın en önemli müzik olaylarından biri olan -a Fryderyk- ödülüne  üç dalda aday oldu ve en iyi oda müziği dalında ödül aldı.
2013 yılında Witold Lutoslawski’nin 100. doğum yıldönümünde Kwadrofonik ve ünlü Polonyalı caz müzisyeni Dorota Miskiewicz birlikte, Lutoslawski’nin Çocuk Şarkıları’nın kendi versiyonlarını hazırladı. Albüm Sony BMG tarafından yayınlandı.
 
1999 yılından bu yana birlikte çalan müzisyenler, kendi özgün müzikal ton, artikülasyon, ritim ve duygularında bir armoni yaratmayı başardı. Geniş repertuarları, baroktan çağdaş müzik bestelerine ve kendi senfonik eser kayıtlarına kadar 100 civarında çalışmayı içeriyor.
 
İkilinin Türkiye konser repertuarında Fredric Chopin/Ferenc Liszt’ten The Wish’in yanı sıra Maurice Ravel, Claude Debussy, Witold Lutoslawski ve Sergei Prokofiev’in çalışmalarına yer veriliyor.
 
Etkinlik, Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yıldönümü kültür programı kapsamında gerçekleştirilmektedir.