Fındıkkıran Balesi- Moskova Klasik Balesi
 
 
Ünlü Rus besteci Çaykovski’nin 1891 yılında bestelediği son bale eseri Fındıkkıran dünyanın en çok sahnelenen bale eserlerinden birisidir. Küçük Alman kız Clara’nın yeni yıl hediyesi olarak aldığı fındıkkıran oyuncağı ile ilgili rüyalarını konu alan masal tarzı, fantastik bale şaheseri özellikle yeni yıl kutlamaları ile özdeşleşmiş ve pek çok bale topluluğu tarafından yılbaşında sahnelenmesi gelenekselleşmiştir.
 
Fındıkkıran Balesi, resmi adı Devlet Akademik Klasik Bale Tiyatrosu olan ve “Moskova Klasik Balesi” olarak bilinen dünyaca ünlü bale topluluğu tarafından sergilenecek.
 
Birçok tiyatronun koreografisine, opera metinlerine ve sahne yönetimine ilham kaynağı olan bale topluluğu, çeşitli stil ve trendlerde toplam 20’nin üzerinde klasik ve modern bale eserini sergilemekte ve dünya çapında turnelere çıkmaktadır.
 
Orijinal repertuarı Rusya Federasyonu’nda 200’ün üzerinde şehirde sergilenen Fındıkıran; ayrıca 5 kıtada 30’un üzerinde ülkede performans sergiledi.
 
Köklü geçmişi ve etkileyici performanslarıyla tanınan Amerikalı ünlü şef Robert Cole’un yöneteceği, canlı orkestra ile 7 Aralık, 2013’te Zorlu PSM’de sahnelenecek.
 
Yaratıcı Kadro
 
Koreograf
Vasily Vainonen
 
Müzik
Pyotr Il’yich Tchaikovsky
 
Orjinal Senaryo
Marius Petipa
 
Sanatçılar
Orkestra Şefi: Robert Cole
Prens / Fındıkkıran: Denis Dmitrev
Baba Drosselmeyer: Aleksey Krul
Clara: Alexandra Dorofeeva
 
Ayrıca Tan Sağtürk Akademi’nin genç yıldızları, konuk sanatçı olarak sahnede ortak performans gösterecekler.