Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, ulusal film festivallerinde gösterilecek filmlere bakanlık denetiminden geçme zorunluluğu getirdi. 

İstanbul Film Festivali, kayıt-tescil belgesi olmayan filmleri gösteremeyeceğini duyurdu.Festival, bakanlık yazısını Twitter’dan paylaştı.

Sinema Genel Müdürlüğü başvuruları devam eden İstanbul Film Festivali yöneticilerine bir yazı göndererek, festivalde gösterilecek hem yerli hem de yabancı yapımların bakanlıktan onay alması gerektiğini bildirdi

Daha önce Yerli yapımlar içi kayıt ve tescil belgesi Malatya Kristal Kayısı Film Festivali dışında, büyük festivaller olan İstanbul, Adana ve Antalya’daki festivallerde istenmiyordu.

Bu  konuyla ilgili olarak İstanbul Film Festivali’de  internet sitesi üzerinden bir açıklama yaptı.

5-20 Nisan 2014 tarihleri arasında, Akbank sponsorluğunda düzenlenecek 33. İstanbul Film Festivali başvuruları başladı. Türkiye’den katılacak filmler için başvurular Ocak ayı sonuna kadar sürecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı ilgi yazısı uyarınca, festivalde gösterilecek Türkiye yapımı tüm filmlerden kayıt-tescil belgesi talep edilecektir. Film başvuru süreci aynen sürmektedir; ancak filminiz festival programına kabul edildiği takdirde, kayıt-tescil belgesi olmadan gösterilemeyecektir.

 

Bu haber de ilginizi çekebilir