5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında , 6 Haziran 2014, Cuma saat: 20:00 de İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından Zorlu Center PSM de sahnelenecek Fatih Sultan Mehmet operasının temsil biletlerini MyBilet ten temin edebilirsiniz. 
 
 
Konusu:
 
Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u kuşatmıştır. Komutan Erisso, yardımcısı Calbo, bilge kişi Condulmiero ve Venedikli savaşçılar toplanıp durumu görüşürler. Kararlarını verirler, sonuna kadar savaşacaklardır. Erisso’nun kızı Anna odasında ümitsiz aşkından söz etmektedir. Babası gelir, hayatlarının tehlikede olduğundan bahseder, Anna’yı Calbo ile evlendirmek istediğini söyler. Kızı ise bu teklif karşısında Midilli Beyi Uberto’ya aşık olduğunu itiraf eder. O sırada dışarıdan savaş sesleri gelir. Erisso ve Calbo savaşçılara katılmak üzere uzaklaşırlar. Kentin kadınları Anna’nın yanına gelirler. Şehir kuşatılmış, çatışmalar devam etmektedir. Hep beraber dua ederler. Dışarıdan gürültü duyulur, birkaç asker, Erisso ve Calbo görülür. Fatih kaleye girmiştir. Erisso gerektiğinde kendisini koruması için hançerini Anna’ya verir. Osmanlı askerleri şehre girmiştir. Uzaktan mehter sesi duyulmaya başlar. Osmanlı Ordusu ve Bizans’ın sokak muharebeleri devam etmektedir. Fatih, Ömer ve Ahmet’i bu çarpışmalar için görevlendirir. Daha sonra birkaç esir getirilir, aralarında Calbo ve Erisso da vardır. Fatih Sultan Mehmet, Erisso’nun aşık olduğu Anna’nın babası olduğunu farkeder. Tutsak alınan Anna ise babasının da esir düştüğünü görür. Fatih Sultan Mehmet ile karşılaşınca, onun kendisini Uberto olarak tanıtan kişi olduğunu anlar. Padişah Anna’ya yaklaşır, Erisso ve Calbo’yu serbest bırakır. Savaşmak üzere gider. Döndüğünde Anna’yı karısı olarak görmek arzusundadır.
 
İKİNCİ PERDE
Haremdeki kadınlar Anna’ya kendisini aşka teslim etmesi gerektiğini anlatırlar. Fatih gelir ve Anna ile yalnız kalırlar. Birbirlerini sevmektedirler, ama Anna yine de tereddüt içindedir. Bir yanda ülkesi, öte yanda ise gönlünü kaptırdığı adam vardır. Askerler ve Selim gelir. Türk ordusunun zaferi henüz kesinleşmemiştir. Sultan Mehmet ordunun başına geçer, çarpışmaların olduğu yere doğru gider. Erisso karısının mezarı başındadır. Çaresizdir. Yanında Calbo vardır. Anna onlara yaklaşır. Sultan Mehmet’e olan sevgisinden ülkesi uğruna vazgeçmeye razıdır. Bu sözlerden sonra Erisso ve Calbo uzaklaşırlar. Bizanslı kadınlar ülkeleri için dua etmektedirler. Yaklaşan bir grup kadın artık herşeyin bittiğini ve Sultan Mehmet’in kesin zafer kazandığını haber verir. Anna da kaçmak zorundadır. Bu arada Türk askerleri sahneye girer. Anna karşılarına geçer. Aryası, ölmüş annesine ve kendisini bekleyen umutsuz sona bir çağrıdır. Bu sırada Fatih Sultan Mehmet gelir. Aşkıyla ailesi ve ülkesi arasında sıkışıp kalmış Anna çözümü ölümde bulur ve intihar eder.
 
Kast:
 
Gioacchino ROSSINI
FATİH SULTAN MEHMET
Libretto: Cesare Della VALLE
2 Perde / 2 saat, 30 dakika
Orkestra şefi Alessandro CEDRONE
Sahneye koyan Yekta KARA
Dekor Tasarım Christian FLOEREN / Ferhat KARAKAYA
Kostüm tasarımı Şanda ZIPÇI
Işık tasarımı Fuat GÖK
Koro şefi Gökçen KORAY
 
II. Mehmet Istvan KOVACS
Anna Otilla M. İPEK
Calbo Nesrin GÖNÜLDAĞ
Paolo Erisso Luio Olivares SANDOVAL
Condulmiero Serkan BODUR
Selim Can Reha GÜN
 
Reji asistanı Doğan ÇELİK / Esra TÜTÜNCÜOĞLU
Kondüvit Sırma BÜTTEM
Suflöz Semra AKTEKİN