ABD temaslarına devam eden Başbakan Erdoğan, düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nde konuşma yaptı. AK Parti hükümetlerinin 10 yıllık icraatlarını anlattığı konuşmasında Erdoğan “İleri demokraside kararlıyız” derken Suriye ile ilgili hiçbir yorum veya açıklamada bulunmadı.

“Türkler, 20 milyon km karelik bir imparatorluktan sonra 780 bin km kareye hapsedilen bir millettir” diyen Başbakan, Cumhuriyet boyunca askeri ve sivil bürokrasi siyasetin üzerinde gördüğünü ancak bunun son 10 yılda aştıklarını ve ileri demokrasiye geçildiğini belirtti. Kürtlere yönelik inkar ve asimilasyon politikalarından vazgeçildiğini ve çözüm sürecinin devam ettiğini açıkladı.

Demokratikleşmenin ekonomik gelişmeyle desteklendiğini söyleyen Başbakan, IMF borcunun bittiğini hatırlatırken dış borcun arttığı yönündeki eleştirilere “Borç yiğidin kamçısıdır, yiğit olmayanın değil. Türkiye’nin dış borcu gayrisafi milli hasılaya oranının %74’den %36 seviyesine düştü” şeklinde cevap verdi. Başbakan, yakında “Kanal İstanbul” ihalesinin de yapılacağını açıkladı.

Erdoğan ayrıca çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Brüksel’de kendisini Esad’la kıyaslamasıyla ilgili olarak “Kılıçdaroğlu’nun bana katil demesine asla müsaade etmem, o seviyeye de düşmem. Konuyu avukatlarıma havale ettim. Yargıda hesabını kendisi verecektir” dedi.

Yorumlar

aydın cıngı @aydincingi RTE ABD’yi Esad’a mudahaleye ikna edemedi. Suriye’ye getiremeyecegini anladigi “ileri demokrasi”yi TR’de daha da ilerletecek. Eyvah eyvah!

Aslı Aydıntaşbaş @asliaydintasbas Erdogan, AkParti iktidarini bir anlamda Osmanli’nin biraktigi yerden devam olarak tanimliyor #Brookings
 
ekşihabermas @eksihabermas Kanalİstanbul’a gerekçe diye “Boğaz’da binde bir ihtimal de olsa tanker kazası istemiyoruz” diyen RTE aynı konuşmada nükleer santrali övdü.
 
Cenk Sidar @cenksidar Ucusa yasak bolge sorusunu Cenevre sureciyle cevap verdi. Cok ciddi bir manevra var Suriye politikamizda!
 
 
Diğer Yorumlar içinhttp://www.nediyor.com  tıklayınız