Beyoğlu’nun tarihi binalarından Cercle d’Orient (Serkil Doryan) yenileme çalışmaları kapsamında yıkılıyor. Tarihi bina üzerinde iskele kuruldu bile! Binada sinema severlerin gözbebeği Emek Sineması, film çıkışlarında profiterol yediğimiz İnci Pastanesi ve Emek Pasajı bulunmaktaydı. Geçtiğimiz yıllarda başta Emek Sineması olmak üzere binanın içindeki tüm dükkanlar tek tek boşaltıldı. En son İnci Pastanesi’nin ani bir şekilde boşaltılmasına üzülerek tanık olduk.  
 
Cercle d’Orient binası yenilenecek, büyük bir AVM olacak. Emek sineması ise en üst katına daha çok salonla hizmet veren bir sinema kompleksi olarak taşınacak.
 
Ama bu tarihi binayı bir daha bildiğimiz haliyle göremeyeceğiz…
 
Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD) konu ile ilgili açıklamasını aşağıda okuyabilirsiniz.
 
EMEK’İ YALNIZ BIRAKMADIK, ŞİMDİ DE BIRAKMAYACAĞIZ
 
Son beş yıl içinde Emek Sineması’yla ilgili kararların ve yıkım sürecine ilişkin uygulamaların tamamına yakınının İstanbul Film Festivali’nin hemen öncesine denk getirilmesi dikkat çekicidir.

Ülkemizin en güçlü uluslararası film festivalinin “amiral gemisi” olarak da nitelenebilecek tarihi bir sinema salonuna yönelik olarak atılmış her yıkıcı adımla, genel çapta bir kültürsüzleştirmeye, salonsuzlaştırmaya, sinemasızlaştırmaya, festivalsizleştirmeye, sanatsızlaştırmaya biraz daha yaklaşıldığı açıkça ortadadır.

Emek Sineması, yedinci sanatın sembolüdür; yerine dikilmesi öngörülen AVM, kapitalist barbarlığın utanç ve ruhsuzluk anıtından başka bir şey olmayacaktır.

Yalnızca İstanbul’da ya da Türkiye’de değil, uluslararası kültür-sanat çevrelerinde de büyük tepki çeken bu yıkım süreci, sinemaseverlerin, sinemacıların ve sinema yazarlarının karşı koymasıyla uzun süre durdurulabilmiştir.

Sermaye-devlet-hükümet-belediye-ajans işbirliğinin bu süreç içindeki “kamuoyunu ikna etme”, yani kandırma girişimleri de sonuçsuz kalmış, amacına ulaşamamıştır. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, başta derneğimiz SİYAD olmak üzere bazı sinema örgütleri ve sinemaseverlerimiz, Emek Sineması’na sahip çıkma konusunda örnek bir duyarlılık sergilemişler, bir sinema salonu söz konusu olduğunda dünyada benzeri görülmemiş uzun süreli bir kampanya yürütülmüştür. Emek’in yıkımınında payı olanlar, destek verenler ise şimdiden tarihsel utançlarıyla başbaşa kalmışlardır.

Gelinen son nokta itibariyle; SİYAD-Sinema Yazarları Derneği olarak, daha önce de açıkladığımız üzere, ilk kazmanın vurulduğu anda da tüm dostlarıyla birlikte Emek Sineması’nın yanında olacağımızı ilan ediyoruz. Emek’i hiçbir zaman yalnız bırakmadık, şimdi de bırakmayacağız.

Saygılarımızla…

SİYAD-SİNEMA YAZARLARI DERNEĞİ

12 mart 2013

kaynak http://www.siyad.org