İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ’NİN
BU YILKİ ONUR ÖDÜLLERİNDEN SONUNCUSU
YÖNETMEN EDWARD HALL’A VERİLDİ 
 
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 2004 yılından bu yana Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda gerçekleştirilen 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nin onur ödüllerinden sonuncusu, İngiliz tiyatro sahnesinin en dikkat çekici yönetmenlerinden Edward Hall’a sunuldu.
 
İstanbul Tiyatro Festivali, 2014 yılının William Shakespeare’in 450. doğum yılı olması nedeniyle yapılan kutlamalar kapsamında British Council’ın değerli  işbirliğiyle, yönetmen Edward Hall’u ve Hall’un artistik direktörlüğünü yaptığı Propeller Theatre Company’yi, Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Yanlışlıklar Komedyası oyunlarıyla ağırladı. 
 
Edward Hall’a ödülünü, 24 Mayıs akşamı Propeller Theatre Company’nin Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirdiği Bir Yaz Gecesi Rüyası oyunu sonrasında, İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz takdim etti. Ödül töreninden sonra Edward Hall ile, British Council Sanat Bölümü, Bölge Direktörü Gregory Nash moderatörlüğünde bir söyleşi de gerçekleştirildi. 
 
Royal Shakespeare Company’nin kurucularından Peter Hall’un oğlu olan Edward Hall, Propeller Theatre Company’nin yanı sıra Boston Huntington Theatre, Barbican, National Theatre, Old Vic Theatre olmak üzere çok sayıda önemli tiyatroda oyunlar yönetti. 2010 yılının Ocak ayında Hampstead Tiyatrosu’nun artistik direktörü olarak çalışmaya başlayan Edward Hall, aynı zamanda National Theatre, Old Vic ve Watermill Theatre’ın da artistik direktörlüğünü üstleniyor. Edward Hall, 2002 yılında 13. İstanbul Tiyatro Festivali’ne The Watermill West Berkshire Playhouse “Gülün Öfkesi” (Rose Rage) ile konuk olmuştu. 
 
1990’lı yıllarda erkek oyunculardan oluşan bir kadroyla kurulan ve sadece Shakespeare oyunlarını sahneleyen Propeller Theatre Company, festivalde toplam altı performans sergileyerek, Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Yanlışlıklar Komedyası oyunlarını tiyatroseverlerle buluşturdu. Her iki oyunu da topluluğun aynı zamanda sanat yönetmeni olan, Edward Hall sahneye koydu. Festival kapsamında ayrıca iki de atölye çalışması gerçekleştiren topluluk, özellikle Sheakspeare’de Hareket ve Algılama ile Sahnede Müzik Kullanımı konu başlıkları altında katılımcılara deneyimlerini aktardı.