Roger Waters 4 Ağustos 2013 gecesi İstanbulluara unutamayacakları bir gece yaşattı.  Müzik tarihinin efsaneci albümü The Wall albümünün turnesi olan The Wall turnesinin İstanbul ayağı olağanüstü geçti. 

Roger Waters, açılış konuşmasını Türkçe yaptı. İstanbul’da bulunmaktan ne kadar mutlu olduğunu belirten Waters, konuyu devlet teröründe yitirilen kayıplara getirdi. Bu sırada “duvar”a Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş ve Mustafa  Sarı’nın büyük boy resimleri yansıtıldı. Waters, resimleri işaret ederek “Sizleri hatırlıyoruz” dedi. Konser izleyicileri duygusal anda Roger Waters’a alkış ile karşılık verdi. 

Konserin ileriki zamanlarında ve konser arasında tekrar yayınlanan kayıplar duvarında ise  Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Mustafa  Sarı’nın yanı sıra Hrant Dink, Adnan Menderes de duvarda yerini aldı. Konser alanı ara sıra “Her yer Taksim Her yer Direniş” sloganı ile yankılandı. Konsere İran’dan gelen izleyiciler ise ara sıra Farsça sloganlar attılar.

Konser, The Wall albümünün şarkılarından oluştu. Zaman zaman ünlü The Wall filminin görüntüleri duvara yansıtıldı ve filmin meşhur karakteri kötü öğretmenin büyük bir kuklası sahneye çıktı. “Another Brick in The Wall” şarkısında sahneye Türkiye’li çocuklar Waters’a eşlik etti ve kötü öğretmeni birlikte kovdular.

Temsili uçak saldırısı ile başta bir kısmı yıkılan duvar konser arasında tamamen örüldü. Bu sırada kayıpların resimleri ile izleyici başbaşa bırakıldı. İkinci yarıda izleyiciyi çiçek figürlü kadın ve üzerinde “bize güven” yazan kapitalist domuz balonu ile konser devam etti. 

Konserin sonunda orksetra elemanları akustik enstrümnlarla çıkıp kısa bir şarkı söylediler ardından Waters teşekkür konuşması yaptı. Bu konseri defalarca verdiğini ama dünyanın hiç biryerinde izleyici ile böylesi bir etkileşim yaşanmadığını belirtti, bu sırada gözleri dolmuştu. Defalarca izleyici ile karşılıklı teşekkür ettiler

Fotoğraflar: Ceren Candemir