Gezi Parkı’nın cumartesi günü ani bir baskınla boşaltılması ve 2 gün süren gerginlik ardından polis Taksim’i ablukaya alsa da Meydan tarihi bir pasif direnişe sahne oldu.

Meydan’ın tam ortasında beyaz gömlekli bir erkek, AKM’ye asılı olan bayraklara ve Atatürk portresine bakarak yaklaşık 6 saat ayakta durdu. Saat 18:30’dan beri aynı noktada konuşmadan ve hareket etmeden ayakta durmaya başlayan eylemciye sosyal medyadan çığ gibi destek yağdı. Kısa sürede “Duran Adam” olarak tanımlanan ve yere koyduğu bir sırt çantası bulunan eylemcinin üstünü polis aradı ancak müdahale etmedi.

Yaptığı sessiz eylemle bir anda ilgi odağı olan ve çevresine yüzlerce kişinin toplandığı Duran Adam, polis kalabalığı dağıtmak için harekete geçince eylemini bitirmek zorunda kaldı. Polis Duran Adam’a ulaşamasa da arkasındaki bazı eylemcileri gözaltına aldığı görüldü.

Duran Adam’ın performans sanatçısı Erdem Gündüz olduğu öğrenildi.

Twitter’da “Duran Adam” (#duranadam) etiketi gece yarısında gerek Türkiye gerek dünyada en çok konuşulanlar (TT) arasında birinci sıraya yerleşti.

Diğer taraftan Ankara Kızılay’da da Ethem Sarısülük’ün polisin kurşunuyla yaralandığı noktada bir kadın ayakta durmaya başladı. Ayrıca Londra’da ve İtalya’da Pisa Kulesi’nin önünde 2 Türk de ayakta durmaya başladığı yönündeki bilgiler geliyor.

Yorumlar için http://www.nediyor.com tıklayınız