Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ve Balkanlar’daki koşullara ilişkin, bir Polonya- Türkiye ortak projesi olan “Oxymoron of Normality” 17 Ekim – 30 Kasım 2014 tarihleri arasında İstanbul’da ziyaret edilebilecek.
 
“Oxymoron of Normality – Biz Avrupalıyız ama belki de Kelimenin Tam Anlamıyla değil”, projesi bir kültür merkezi ve tartışma platformu olan DEPO’da ziyaret edilebilecek. Sergi, Polonyalı ve Türk sanatçıların ortak çalışmalarının sonucunu sanat severlerle buluşturacak. Sergiye katılan sanatçılar arasında Can Altay, Fatma Bucak, Hera Büyüktaşcıyan, Hubert Czerepok, Oskar Dawicki, Anna Konik, Franciszek Orlowski, Jadwiga Sawicka, Ali Taptik, Marek Wasilewski ve Piotr Wysocki yer alıyor. 
 
Proje Bulgar tarihçi Alexandra Kiosseva’nın Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ve Balkanlar’da kimlik oluşumu sürecini tasvir ettiği “Notes on Self-Colonising Cultures / Öz-Sömürgeci Kültürler Üzerine Notlar” çalışmasından ilham alınarak düzenleniyor. Yazar bu ülkeleri öz-sömürgeci kültürler olarak isimlendiriyor ve bu ülkelerin otonomi problemine dikkat çekmeye çalışıyor. Söz konusu ülkeler geçmişteki rejim ile aralarına sünger çekmek ve bu “sömürgecilik” ile Avrupa faktörünü vurgulamak için kendilerini zorluyor.
 
Kiosseva’ya göre komünizm sonrası ülkelerin halkı, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini ve Balkanları “sınır” olarak kabul etmek zorunda hissediyor. Gerek Türkiye gerek Polonya olsun her iki ülkenin durumunda da halk, sosyal olmayan, ekonomik ve politik bağlamda uzaklık deneyiminden bahsedebilir. Polonyalılar kadar Türkler de sessizce “biz Avrupalıyız, fakat belki kelimenin tam anlamıyla değil” diyor.
 
1. Sergi, Galeri Arsenal, Bialystok – Polonya’da
 
Normallik Oksimoronu projesinin ilk sergisi, 13 Haziran – 10 Ağustos arasında, Polonya’nın Bialystok kentinde, Galeri Arsenal’da izleyicilerle buluşuyor. Sergi hakkında daha fazla bilgi için, Galeri Arsenal’ın sitesi ziyaret edilebilir. 
 
2. Sergi, Istanbul’da: 17 Ekim – 30 Kasım
 
17 Ekim – 30 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan İstanbul sergisinin konusu bu ortak deneyim olacak. Bu süre boyunca Piotr Wysocki ve Zbigniew Libera’nın çalışmaları da, yine Galeri Arsenal’ın özel koleksiyonun bir parçası olarak sergilenecek. Etkinlikle bağlantılı olarak aynı zamanda sanatçı, küratör ve halkın da katılımıyla bir de panel gerçekleştirilecek.İstanbul’da bulunan DEPO Kültür Merkezi Türkiye, Güney Kafkaslar, Ortadoğu ve Balkan ülkelerindeki sanatçılar, sanatçı kolektifleri, sivil toplum kuruluşları ve kültür kurumları arasında işbirliğini desteklemeyi amaçlayan bir kültür merkezi ve tartışma platformudur.
 
Etkinlik, Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yılı dolayısıyla düzenlenen kültürel program çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. 
 
Çeviren ve düzenleyen: Didem Bilgin