Beşiktaş Belediyesi, Türk şiirinin büyük ustası Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın doğumunun 100. yılında “Anılarla ve Şiirlerle Dağlarca Gecesi” adı altında şairin doğum günü olan 26 Ağustos’ta Abbasağa Parkı’nda anma gecesi düzenlemişti. Bu gecede Beşiktaş Belediyesi’nin desteği ile hazırlanan, yapım ve yönetmenliğini gazeteci Yasemin Arpa’nın üstlendiği “Dağlarca Burada” belgeselinin de tanıtım videosu izlenmiş, yakında seyirciyle buluşacağının müjdesi verilmişti.

“Dağlarca Burada” adlı belgeselin ilk gösterimi, 14 Ekim’de Levent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Belgeselde, Dağlarca ve şiirine yakın tanıklık etmiş 25 isim, şair ve insan Dağlarca’yı anlatıyor. Belgeselin bir de sürprizi var. Yasemin Arpa’nın belgeselin çekimlerine yeni başladığı sırada bir tesadüf sonucu karşısına çıkan ve Dağlarca’yla büyük benzerlik taşıyan Güven Otman, belgeselde Dağlarca’yı canlandırıyor. Dağlarca’yı yakından tanıyan Arpa’ya göre bu bir “Dağlarca şakası”.
Belgeselin seslendirmesini ise şair ve tiyatro oyuncusu Orhan Alkaya yaptı.

Belgeselde yer alan isimler şöyle:
Doğan Hızlan, Enis Batur, Ataol Behramoğlu, Haydar Ergülen, Sennur Sezer, Adnan Özyalçıner, Sami Karaören, Enver Ercan, Ertan Mısırlı, Zeynep Oral, Av. Müşir Kaya Canpolat, Ahmet Miskioğlu, Mustafa Köz, Prof. Semih Tezcan, Tarık Günersel, Türkan Yeşilyurt, Ahmet Soysal, Leyla Şahin, Pelin Özer, Engin Turgut, Egemen Berköz, Hüseyin Alemdar, Baki İlhan T., Ruşen Eşref Yılmaz, Nurşen Kayatürk.
Beşiktaş Belediyesi ayrıca bu yıldan başlayarak “Dağlarca Şiir Yarışması” düzenleyecek. Yine belgeselle aynı adı taşıyan kitap çalışmasının da hazırlıkları sürüyor.

Dağlarca için neler söylediler:
Enis Batur: “Dağlarca çağdaş Türk şiirinin en büyük şairi… Ve çağdaş dünya şiirinin de önde gelen sekiz on şairi arasında yer aldığını düşünüyorum.”
Doğan Hızlan: “Dağlarca’nın şiiri bir dünya şiiridir.”
Ataol Behramoğlu: “İçerikte, biçimde, söyleyişte hep yeni şeyler aramış. Bunu her baba yiğit yapamaz. Dağlarca’yı Picasso ile karşılaştırabiliriz. O da öyle birisi. Bunun için bana göre Dağlarca hakikaten dünya çapında bir şair.”
Haydar Ergülen: “Dağlarca bizim kainat büyükelçimizdir.”
Enver Ercan: “Şiirin tanrılarından biri… 50li yaşlarda ölseydi bugün bir efsane olabilirdi”
Prof. Dr. Talat Sait Halman: “Dağlarca Türk şiirinin yetiştirdiği en büyük uluslararası ve evrensel şairlerden biridir.”
Hilmi Yavuz: “Çocuk ve Allah Türk edebiyatında tekil bir kitaptır.”
Baki İlhan T:“Dağlarca bugüne kadar gelmiş geçmiş bundan sonra da gelebilecek en büyük Türk şairidir.”

Etkinlik Programı:
Belgesel Gösterimi ve Klasik Müzik Dinletisi
Tarih: 14 Ekim 2014 Salı
Yer: Levent Kültür Merkezi
Saat: 19:00
Etkinlik Öncesi Kokteyl Yapılacaktır.