Uluslararası Çalışma Örgütü’nün  (ILO)  çocuk haklarına dair sözleşmesine göre “Ulusal yasalarca daha genç bir yaşta reşit sayılma hariç, 18 yaşına kadar her insan çocuk sayılır”

Her yıl 12 Haziran’da, çocuk işçiliği ile mücadele günü olarak kamuoyunu bilgilendirmek, dikkat çekmek ve duyarlılığı artırabilmek amacıyla çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

İFSAK yönetim kurulu  STK projeleri kapsamında İSİG (İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi) işbirliği ile çocuk işçiliği konusunda farkındalık yaratabilmek ve bu konuda verilecek mücadeleye katkıda bulunabilmek amacıyla Türkiye çapında tüm fotoğrafseverlerin katılabileceği bir proje düzenlenmesine karar vermiştir.

Proje kapsamında çocuk işçilerle ilgili göndereceğiniz fotoğrafların seçimi İFSAK onur üyesi İSA ÇELİK tarafından yapılacaktır. Seçilecek fotoğraflardan hem sergi hem de katalog hazırlanacaktır. Serginin ülkemizin birçok ilinde de açılması planlanmaktadır.

Fotoğrafları; renkli veya siyah/beyaz olarak, kenarında çerçeve ya da boşluk olmadan, 300 dpi gibi yüksek çözünürlükte, en yüksek sıkıştırma kalitesinde ve kısa kenarı en az 2500 piksel olacak şekilde DVD’ye kaydedilerek derneğimiz adresine ya da www.wetransfer.com sitesinden cocukisciler@ifsak.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Bir kişinin gönderebileceği maksimum fotoğraf sayısı 10 adettir (wetransfer ile gönderimlerde tüm fotoğrafları lütfen tek gönderimde yollayınız).

Fotoğraflarınızla birlikte isim / soyad / iletişim bilgisi eklenmesi unutulmamalıdır.

 

Proje küratörü tarafından seçilen fotoğraflar için telif ve kullanım hakları ile ilgili şartname ayrıca istenilecektir.

 

Proje Kuratörü……………………………..  : İsa Çelik

Konu…………………………………………    : Çocuk İşçiler

Proje yardımcıları                       

 İrfan Ertel ………………İSİG (İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi)

 Funda Yılmaz………..İFSAK

Ömer Kuru……………..İFSAK

Son Fotoğraf Gönderim Tarihi…..            : 10 Nisan 2014

Sergi Açılış Tarihi…………………….: 31 Mayıs 2014

İFSAK adres;  İstiklal Cad. Ayhan Işık Sok. No:32/2  34433 Beyoğlu / İstanbul