Bilal Akkaya – Modern Hat Sanatı Sergisi

Çizginin zerafeti

Hat sanatçısı ve reklamcı Bilal Akkaya’nın eserlerinden oluşan ‘Modern Hat Sanatı‘ sergisi 15 Temmuz-9 Ağustos 2014 tarihleri arasında, Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisin’de sanatseverlerle buluşuyor!

Sanatçının “Çizginin Zerafeti” koleksiyonunda  yer alan eserlerin bulunacağı sergide, klasik hat sanatı kullanımından farklı, inovatif tasarımlar sergilenecek. Geleneksel İslam sanatları arasında yer alan hat sanatını, günümüz bakış açısıyla yorumlayarak geçmişle bugün arasında bir bağ oluşturmak istediğini ifade eden Bilal Akkaya, eserlerinde 25 yıllık reklamcılık tecrübesi ve klasik hat sanatı eğitiminden aldığı ilhamla,  klasik Arap alfabesini, çağdaş bir bakış açısı ile ele alıyor.

 Sadece Arap harflerinden oluşan eserlerin yanında, Latin ve Arap alfabesini bir arada kullanarak oluşturduğu eserlerin de yer alacağı sergide sanatçı, dünü ve bugünü sentezleyerek sanatseverlerin beğenisine sunacak. 

 45 eserin görücüye çıkacağı sergi, 15 Temmuz – 09 Ağustos 2014 tarihleri arasında, Pazar günleri hariç hergün 09:00-19.00 saatleri arasında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde gezilebilecek.

Bilal Akkaya

 1964 yılında, Zonguldak’ın Devrek ilçesinde doğan Bilal Akkaya, ilk ve orta öğrenimini 1984’te Adapazarı’nda tamamladı. Lisede iken, Hattat Ali Rüştü Oran’dan İskenderpaşa’da hat dersleri almaya başladı. Yedi yıl boyunca hat eğitimi gören sanatçı; sülüs, nesih ve rika hatlarını meşk etti ve Süleymaniye Cami’si imamlarından Hattat Saim Özel’den icazet aldı. 1985 yılında, İslami ilimler alanında eğitim almak üzere Suriye’ye gitti.

 Burada, öğrencilere hat dersleri verdi. 1988 yılından bugüne, reklam sektörü ve sanat dünyasında faaliyet gösteren Bilal Akkaya, geleneksel hat çizgisini, modern bir bakış açısı ile yorumlayarak, klasik hat meşki kullanımından farklı, orijinal ve yenilikçi tasarımlar oluşturmaktadır.