Nü fotoğrafın usta ismi Niko Guido, son dört yıl içinde, dünyanın pek çok yerinde çektiği fotoğrafları son  sergisinde  bir araya getirdi. Ayrıca Kaz Dağları, Aliano, Tuz Gölü ve İzmir Tahtalı Barajı’nda yaptığı fotoğraf çekimleriyle çok sayıda çevresel ve sosyal soruna dikkati çeken sanatçının, son sergisi ‘Çıplak’ın tanıtım kataloğu.

Her kadın çıplak fotoğraf çektirmek ister

40 yaşından sonra hayatında radikal bir değişiklik yapan Niko Guido, mühendisliği bırakıp, nü fotoğrafçılığını seçti.

Hatta Tuz Gölü’nde çektiği ‘Su Perisi’ fotoğrafı 25 bin kişi arasında dünya birinicisi oldu. Şu an İzmir’de yaşıyor. Ve her kadının gizliden gizliye nü fotoğraf çektirmek istediğini söylüyor.

Niko Guido, Galatasaray Lisesi’nden mezun. Üniversite sınavlarında yüksek puan alınca kendini Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde buluyor. Ancak hiç mühendislik yapmıyor ve turizm sektöründe çalışmaya başlıyor. Çok iyi mevkilerde olmasına rağmen liseden bu yana amatör uğraşı olan fotoğrafçılıktan bir türlü vazgeçemiyor. Sonunda kariyerini bir kenara bırakıyor. Hiç eğitim almadan fotoğrafçılık yapmaya başlıyor. Başarılı da oluyor. Geçen yıl Tuz Gölü’nde çektiği, ‘Su Perisi’ adını verdiği fotoğrafı dünya çapında 25 bin fotoğrafçının katıldığı yarışmada birincilik kazandı.

Hiç eğitim almadığınız halde, bugün en çok aranan fotoğrafçılar arasındasınız. Bu nasıl oldu?

Aslında liseden beri fotoğraf çekiyorum. Ancak hiç eğitim almadım. Hep içimden geldiği gibi çektim fotoğrafları. Bana kalırsa en zevklisi, bana keyif veren kısmı da hiçbir kural gözetmeden özgür duygulara görüntüyü dondurup fotoğrafa dönüştürmek. Zamanla teknik anlamda da araştırmalar yaptım. Teknik açıdan bilgim arttıkça, fotoğraf çekmem zorlaştı. Çektiğim fotoğraflardaki eksiklikler beni rahatsız etmeye başladı. Asıl amacımdan ve verdiği keyiften gitgide uzaklaşmaya başladım. Baktım böyle olmayacak ‘Kusursuzluğu değil, aşkı ve heyecanı arıyorum’ dedim ve yeniden özgürlüğüme kavuştum. Tekniği vasat iyi bir fotoğrafı, tekniği iyi vasat bir fotoğrafa tercih ederim.

Nü fotoğraflar çekmeye ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Profesyonel olarak 2005’te. Zamanla tutkuya dönüştü. Ve vazgeçemedim.

Neden?

Fotoğraf çekmediğim dönemlerde de sanatsal nü fotoğraflar ilgimi çekiyordu. Işığın insan vücuduyla dansı muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Bu görüntüyü estetiğin doruğunda dondurup geleceğe hediye etmeye çalışıyorum. Moda fotoğrafları da çekiyorum ancak nü kadar keyif vermiyor.

Nü modellerle çalışırken sorun yaşıyor musunuz?

Tecrübe kazandım, artık sorun yaşamamak için baştan tedbir alıyorum Bir model adayını fotoğraflamaya karar vermeden önce, neden nü poz vermek istediğini anlamaya çalışıyorum. Bu kararın, bir birikimin sonucu olarak ortaya çıkmadığını düşünürsem çekimi gerçekleştirmiyorum. Ayrıca çekim sonunda fotoğrafları modelimle paylaşıyorum. Beğenmedikleri fotoğrafları hemen siliyorum. Aksi taktirde model için de, fotoğrafçı için de ciddi sorunlar doğuyor.

Fotoğraf çekerken tahrik oluyor musunuz?

Fotoğraf aşkım öyle bir seviyeye ulaştı ki böyle bir olaya fırsat vermedim. Fotoğraflarını çektiğim modelle birlikte olmam. Onlardan etkilenmem, söz konusu bile değil. Ayrıca şunu da söyleyeyim, tahrik olmak da aşağılanacak bir şey değil. Aslında tahrik eden ne biliyor musunuz? Hiç nü poz vermemiş bir insanı ikna etmek ya da etmeye çalışmak onunla yatma aşamasına gelmek gibi bir şeydir. Aşağı yukarı beyin olarak size aynı tatmini sağlıyor.

Fotoğraf çekmek sizce nedir?

Ben fotoğraf çekerken tam anlamıyla zihinsel orgazm yaşıyorum. Kendimden geçiyorum. Caz piyanisti Keith Jarrett, konserleri sırasında öyle konsantre olur ki, bilinçsiz olarak garip sesler çıkardığı bilinir. Çekimler sırasında benzer sesler çıkardığımı söylüyorlar. (Gülüyor)

Türkiye’de nü fotoğrafa bakış nasıl?

Dünyanın gelmiş geçmiş en güzel nü kadın heykelleri Türkiye sınırlarımızda bulunan Afrodisias’ta yaratılmıştır. Dünyanın en önemli heykeltıraşları yine aynı kentte yaşamışlardır. Bundan yola çıkarak iki bin yıl sonra, bu topraklarda çıplaklığı işleyen sanatın hoşgörüyle karşılanacağı düşünmek iyi olurdu. Ama maalesef bu böyle olmadı. Bazen tepki içeren e-mailler alıyorum.

Türkiye’de nü modeli olmak isteyenler var mı?

Bu konuyla ilgili her hafta iki, üç mail alıyorum. Gün geçtikçe bu sayı artıyor. Bence her kadının içinde nü poz verme arzusu var. Beğenilmek, arzulanmak herkesin hoşuna gider. Suratı gözükmese bile, nü poz vermiş bir model, fotoğraflarının binlerce kişi tarafından görülmesinden heyecan duyar. Ayrıca fotoğraf, görüntümüzün zamana karşı kazandığı bir zaferdir. Birçok modelim, ‘Yaşlandığım zaman güzelliğimin kanıtı fotoğraflarımın olmasını istiyorum’ diyor.

Modellerinizi nerden buluyorsunuz?

Nü çekmeye karar verdiğimde, model bulmanın kolay olmadığını anladım. Doğal olarak iki alternatif vardı. Bu işi para karşılığı yapan modeller bulacaktım ve ya yakın çevremdeki arkadaşlarımı ikna edecektim. İkincisinde başarılı oldum, çünkü arkadaşlarım bana güvendi. En önemlisi de bu. Çünkü model de sizin gibi heyecan duymalı.

Kimseyi tahrik etmek için deklanşöre basmam!

Nü fotoğrafta estetikle erotiklik kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bence fotoğrafta farkı ortaya koyan en önemli unsur ışıktır. Aynı poz, farklı ışıklarda nü ve erotizm arasında gezinebilir. Hatta, pornografik bir fotoğraf bile, doğru ışıkta estetik olabilir. Şunu biliyorum ki, ben hiç bir fotoğrafımı, tahrik etme amacıyla çekmedim. Fotoğraflarımı çekerken, bakan ne düşünür kaygısını yaşamadım. O an ne hissettiysem, içimden nasıl geldiyse öyle çektim

 

 

Kitabın Adı    Çıplak

Yayın evi        Piramid   Sanat

Tür                 Fotograf

Dili                 Türkçe

Boyut             24×30

Özellikeri      Kuşe kağıt orjinal  cildinde

Basım yeri     İstanbul 2010

 

http://www.nusanat.com