Çıplak Ayaklar Festivali ile kutluyor

Türkiye’de çağdaş gösteri sanatları alanında emek veren sanatçı toplulukları, gösteri ve çalışma mekanları noktasında önemli bir açığı 10 senedir kendi çabalarıyla dolduran Çıplak Ayaklar Kumpanyası 10. yılını 4 – 23 Haziran 2013 arası Tophane’de Çıplak Ayaklar Stüdyosu’nda kutluyor.

Bugüne kadar 16 farklı repertuar, 2 festival; yerli ve yabancı koreograf ve dansçılarla ortak pek çok buluşma, müzisyenlerle konser, gösteri, farklı alanlardan sanatçılarla sergi, etkinlik ve çalışmalar organize eden topluluk 10 yıldır biriktirdiklerini Çıplak Ayaklar Festivali başlığı altında yanyana getiriyor.

”Çıplak Ayaklar Kumpanyası Manifesto”su

Çıplak Ayaklar Kumpanyası saz çalan olmaktansa kopan tel olmayı tercih eder.Her türlü hayale açıktır. Çoğalsak ne güzel olur…Ama kopan tek bir tel bile anlaşılmaya yeter. Her türlü ayrım ve şiddete karşıdır.Düşünmeye, tartışmaya, konuşmaya iyi gelebilir.Çocukların da ulaşabileceği yerlerde saklanmasında bir sakınca yoktur.“Şarkı dinlemek yerine şarkı söylemeyi” tercih eder.Kerameti kendinden menkuldür. Deneme aşamasındadır ve hep deneme aşamasında kalmayı tercih eder. “Dansçı-oyuncu- tiyatrocu- müzisyen- video….” Çok amaçlı bir yapı oluşturmayı düşlemektedir.İlhan Berk’in “Çıplak ayak” şiirinde dediği gibi “bir düş ülke”dir, yada bu “düş ülkeyi” arar…

Festival kapsamında;

Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın 5 özgün repertuarları olan ”Mehmet Barış’ı Seviyor”, ”Sen Balık Değilsin Ki”, ”Gomidas’la Yolculuk”, ”Kontrol” ve ”Ters Okyanus” Çıplak Ayaklar Stüdyosu’nda arka arkaya izlenebilecek. Aynı zamanda ‘Davet’, ‘Engin-ar’ ve ‘Şehirde’ adlı işlerin video gösterimleri ve dans fotoğraflarından oluşan sergi de Beyoğlu’nun bir çok farklı mekanında gösterimde olacak. Son olarak 23 Haziran’da ise Çıplak Ayaklar Stüdyosu’nun kadim dostları Gevende, Büyük Ev Ablukada, Korhan Futacı gibi isimlerin yer aldığı bir konserle festival sona erecek.

Festivalin detaylı programına ve biletlerine 28 Mayıs 2013’ten itibaren Çıplak Ayaklar Kumpanyası resmi websitesi www.ciplakayaklar.com adresinden ulaşmak mümkün