Fethiye Belediyesi tarafından projesiyapılan ve ihale edilen Alışveriş ve Yaşam Merkezi nin yapımı sırasında kazıalanı içerisinde kalarak kesilmesi gereken ağaçlar, projede yapılan değişiklikle kurtarıldı. İnşaat alanı içerisinde bulunan 3 çınar ağacınıkurtarmak için projede değişiklik yaptıran Fethiye Belediye Başkanı BehçetSaatcı, projelerde değişiklik yapılarak ağaçların kesilmesinin önlenebileceğiniherkese gösterdiklerini söyledi.

 

Çalışmaları yerinde inceleyen ve kesilmekten kurtarılan ağaçların son durumu hakkında bilgialan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Türkiye deki toplumsal birikimlerin gezi parkındaki birkaç ağaç ile tepkiye dönüştüğünü hatırlatarak şöylekonuştu: “Ben o tepki den sonra görüşlerimi sizlerle de paylaştım. Ertesi günde buraya geldim. Bu ağaçların altında durdum. Belediyeye gittikten sonra İmar Müdürü ile görüşüp bu ağaçların kazı alanımızın içinde olup olmadığını sordum. Açtık projeyi baktık. Bu ağaçlar kazı alanı içerisinde yer alıyor.Taksimde ki ağaca sahip çıkıp Fethiye’de ki ağacı kestirirsen bunun inandırıcılığı kalmaz. Oradakine ak buradakine kara dediğimiz zaman olmaz. Ak aktır, kara karadır. Bu anlamda arkadaşlarım bir çalışma yaptı. Proje de ağaçlar kalacak şekilde küçük bir tadilatla bu ağaçları kurtardık. Bu üç tane çınar ağacının ömrü benden uzundur. Fethiye kaldığı sürece bu ağaçlarda burada kalacak.”

 

İSTENİLİRSE AĞAÇLAR KURTARILABİLİR

Fethiye Belediyesi İmar Müdürü Durcan Kaya da Alışveriş Merkezi projesinde 3 tane çınarağacının inşaat alanının belirli noktalarına isabet ettiğini söyledi. Buağaçları kurtarmak için Başkan ın talimatıyla projede küçük değişiklikyapıldığını ve metrekare de herhangi bir değişiklik yapılmadığını aktaran Kaya,isteyince sadece tadilat projesi oluşturarak üç ağacın kurtarılabileceğini ifade etti.

BU ÜLKE ÇOCUKLARINA ÇOK ŞEY BORÇLU

Basın mensuplarının soruları üzerine, ülke genelinde süren hükümete karşı tepkiler veduran adam eylemleri hakkındaki görüşlerini de kamuoyu ile paylaşan Başkan Saatcı, eylemlerin başında da söylediği gibi, kırıp yıkmadan toplumsal tepkigösterilmesinin arkasında olduğunu belirterek, demokratik tepkiyi savunduklarını ama marjinal grupların gölgesindeki provakatif eylemlere karşı olduğunu tekrar ifade ederek, “Bu ülke 90 lı yıllarda doğan çocuklarına çok şey borçlu” dedi