İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen 22. İstanbul Caz Festivali, müzikseverlerin kulaklarının pasını silecek olan Ustalarla Buluşmalar, Caz İçin Tuhaf Bir Yer ve Kuzey Işıkları konserleriyle devam ediyor.
 
9 Temmuz Perşembe 19.30’da, İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi’nin büyülü atmosferinde gerçekleşecek Ustalarla Buluşmalar konseri bu yılki serisinde, İranlı sanatçı Mahsa Vahdat, Norveçli piyanist Tord Gustavsen, İstanbullu vurmalı çalgılar ustası Fahrettin Yarkın ve İranlı kemençe virtüözü Shervin Mohajer’i bir araya getiriyor. Gecenin açılışını ise Two Rivers projesiyle Irak kökenli ABD’li trompetçi Amir ElSaffar yapacak.
 
Yaratıcı ve eğlenceli yorumlarıyla tanınan avangard-caz üçlüsü The Bad Plus, günümüzün en karizmatik saksafon virtüözlerinden Joshua Redman ile festival sahnesinde güçlerini birleştirecek. 10 Temmuz Cuma akşamı 19.30’da, ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek konserden önce, Avrupa cazının parlayan yıldızlarından Fransız akordeon sanatçısı Vincent Peirani, beşlisiyle sahnede olacak.
 
Festivalin merakla beklenen konseri Kuzey Işıkları reggae müziğin en önemli bas ve davul ikilisi Sly & Robbie, Norveçli usta caz trompetçisi Nils Petter Molvaær ile sıra dışı bir konser için festivalde buluşuyor. 11 Temmuz Cumartesi günü 19.00’da, Uniq Açık Hava Sahnesi’nde düzenlenecek.