Karadeniz Bölgesinin son yıllarda ki en tartışmalı projesi olan, Çavuşlu Çöp İşleme Tesislerine karşı gelen Çavuşlu Beldesi Halkı ve Sivil Toplum Kuruluşları mensupları , yapılacak olan tesisleri protesto etti.

Trabzon-Giresun Karayolu trafiğe kesilirken çöp konteynerleri ile barikatlar kuruldu.

Basın açıklaması yapan Çavuşlu Belde Başkanı Hüseyin Aslan, yapılan tesislerin yasal hiçbir yanı olmadığının altını çizerek, bu zamana kadar yaşanılan yasal süreç içerisinde İdare Mahkemesinin ve Danıştay’ın vermiş olduğu kararlara rağmen tesislerin yapımına devam edildiğini belirtti.Giresun Valisi Dursun Ali Şahin’in Çavuşlu’ya sürmüş olduğu bu lekeyle hep anılacağını söyledi.

İl Özel İdaresinin ilk CED Raporuyla beraber burayı sosyal alan olarak ilan ettiğini de belirten Arslan, ilk CED Raporunun 20 sayfa olmasına rağmen ikinci CED Raporunun ise yaklaşık 600 sayfa olarak düzenlendiğini, bununda yargı sürecini baltaladığını, Ordu İdare Mahkeme Başkanının ve Yerel mahkeme Başkanının da değiştirildiğini ifade etti.

Çavuşlu Belediye Başkanı Hüseyin Aslan, eski belediye başkanı Fahri Şirin ve miting komitesi başkanı Faik Tahmaz, her ne pahasına olursa olsun Çavuşlu’ya Çöp Tesislerinin yapılmasına müsaade etmeyeceklerini ifade ettiler

Güvenlik kuvvetleri ayrıca Zıva Deresi yakasından tesislere gelmek isteyen bölge halkını da engelleyerek durdurdular.Birçok basın mensubunun da yakından takip ettiği yürüyüş sırasında vatandaşlar zaman zaman asker ve polislerle karşı karşıya geldi. 

Yaklaşık üç saat süren eylemde karayolu üzerinde ki araçlarında geçişlerine izin verilmedi. Yürüyerek tekrar Çavuşlu meydanına dönen vatandaşlar burada da eylem yaparak Trabzon-Giresun karayolunu trafiğe kapattılar. Güvenlik kuvvetlerinin müdahale etmekte zorlandığı kalabalık, karayolunda oturarak burada Çavuşlu Ekmeği yediler. Yaklaşık bir saatlik oturma eyleminden sonra karayolu tek şeritten trafiğe açılabildi.