Tüm zamanların en çok okunan, ancak kendi öyküsü da bir o kadar sır olan yazarlarından J. D. Salinger’ın hayatı ÇAVDAR TARLASINDAKİ ASİ (Rebel in the Rye) filmiyle beyaz perdeye geliyor.

Ünlü yazarı Nicholas Hoult’un canlandırdığı filmde, genç oyuncuya Kevin Spacey, Zoey Deutch ve Sarah Paulson gibi yıldız isimler eşlik ediyor. Yönetmen Danny Strong’un, Kenneth Slawenski’nin “J. D. Salinger: A Life” isimli Salinger biyografisinden uyarladığı  Çavdar Tarlasındaki Asi ülkemizde 6 Ekim’de seyirciyle buluşacak.

 

Özet: 

Efsanevi J. D. Salinger’ın dünyası, çağımızın en şöhretli, tartışılan ve bilmecelerle dolu yazarlarından birini şekillendiren deneyimleri gün yüzüne çıkaran bu filmle hayat buluyor.

 

Renkli 20. Yüzyılın ortalarında, New York’ta geçen Çavdar Tarlasındaki Asi, genç Salinger’ın (Nicholas Hoult) sesini arayışının, sosyete meşhurlarından Oona O’Neill (Zoey Deutch) ile yaşadığı gönül ilişkisinin ve İkinci Dünya Savaşı cephelerindeki mücadelesinin izini sürüyor.

 

Bunlar, ona bir gecede şöhretin -iyi ve kötü- kapılarını aralayan ve onu hayatının kalanında toplumdan uzak bir yaşam sürmeye iten başyapıtı Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı ortaya çıkaran deneyimlerdir. Kevin Spacey, Zoey Deutch ve Sarah Paulson’un da oyuncu kadrosunda yer aldığı Çavdar Tarlasındaki Asi, Amerikan edebiyatının kurallarını yıkıp, yeniden tanımlayan, çok az kişinin anladığı bir dâhinin hayatına etkileyici bir pencere açıyor.