Varoluşçu edebiyatın en önemli isimlerinden, ünlü yazar Albert Camus’nün 100. doğum günü nedeniyle, Karibu Turizm ve Can Yayınları ortaklaşa bir Paris gezisi düzenliyor. Dört gün sürecek olan gezi, Yekta Kopan’ın önderliğinde düzenlenecek
 
Gezi kapsamında, Camus’nün izini sürerken onun yürüdüğü sokaklarda dolaşılacak, Camus’nün Yabancı’yı yazarken kaldığı Hotel Mercure’ün yanı sıra, Sartre ve Simon de Beauvoir gibi ünlü isimlerle uzun edebiyat sohbetlerini gerçekleştirdiği Café de Flore ve Les Deux Magots gibi simgesel mekanlar gezilecek.
 
Bu keyifli gezide Yekta Kopan, hem Camus’yü anlatacak hem de onun kitaplarından okumalar gerçekleştirecek. Camus kitapları ile özdeşleşmiş Gallimard Yayınevi, Camus’nün eserlerinin sergilediği tiyatrolar ve çok daha fazlasıda tur sırasındaki duraklar arasında olacak. Sadece 16 kişinin katılabileceği tur, 6 – 9 Kasım 2013 tarihleri arasında.
 
CAMUS’NÜN PARİS’İ
Paris’in Camus’nün düşüncelerini şekillendiren en önemli etkenlerden biriydi.  1940 yılında Cezayir’den genç bir adam olarak Paris’e ayak basan Camus’nün hayatından merkezinden bundan sonra hep Paris yer almıştır. 1960 yılında bir trafik kazasında hayatını kaybettiğinde New York Times’a “Camus olmadan Paris” başlığını yazdıracak kadar büyük bir iz bırakmıştır.
Oyunları ilk kez Paris tiyatrolarında sahnelenmiş, Montmarte’da otel odalarında romanlarının taslaklarını hazırlamış, Sartre ile dostluk – nefret ikilemindeki ilişkisinin üçüncü unsuru hep Paris olmuştur
 

Ayrıntılı bilgiye www.karibu.com.tr’den ve 0549 233 90 99 numaralı telefondan ulaşılabilir.