Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Sultanahmet Camii’nin Külliyesi’nde Arasta Pazarı içerisinde yer almaktadır. Doğu Roma Dönemine ait Büyük Saray‘ın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde kısmen sağlam kalmış mozaik döşemeyi içine alacak şekilde oluşturulmuş müze Ayasofya Müzesi’ne bağlı bir birimdir.
 
Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Bizans İmparatorluğu Büyük Sarayı’nın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde kısmen sağlam halde bulunan mozaik döşemesi olduğu yerde korunarak üzerine inşaa edildi. Eşsiz bir ustalıkla işlenmiş olan Bizans Büyük Sarayı Mozaikleri, uzmanlar tarafından M.S.450-550 yılları arasına tarihlenmekteler.
 
M.S. 450-550 yılları arasına tarihlenen Büyük Saray Mozaikleri Müzesinde sergilenen mozaikler hem sanatsal açıdan hem de tasvirli sahnelerin zenginliği açısından muhteşemdir. Muhtemelen o çağın önde gelen ustaları başkanlığında birçok usta sanatçı tarafından hazırlanan mozaikli alanın sadece 180 m²’lik bölümü ortaya çıkarılmıştır. Mozaik taşları ortalama 5 mm ebatlarında, kireç taşı, pişmiş toprak ve renkli taşlardan oluşmaktadır.
 
Tasvirler “Opus Vermikülatun” tarzında olup mermer parçaları arasına yerleştirilmiştir. Fondaki beyaz mermer kısımlarda ise “Balık pulu” tekniği uygulanmıştır. Ayrıca mozaiği oluşturan tasvirlerin etrafı konturlarla sınırlanmıştır.
 
 
Mozaiklerin zeminini oluşturan beyaz fon, balık pulu tarzında işlenmiş olup; bu mozaiklerdeki konular dinsel içerikle değil, günlük hayattan ve doğadan alınmışlardır. Kertenkele yiyen grifon, fil ve aslan mücadelesi, bir kısrağın tayını emzirmesi, kaz güden çocuklar, keçi sağan adam, eşeğe yem veren çocuk, testi taşıyan genç kız, elma yiyen ayılar ve avcı kaplan mücadelesini betimleyen sahneler müzede sergilenen mozaiklerden en göze çarpan örneklerdir.
 
Müze Pazartesi günleri dışında kışın her gün 09.00-17.00, yazın 09.00- 18.00 saatleri arasında gezilebilir.
 
Adres : Arasta Çarşısı, Sultanahmet Mahallesi Fatih İstanbul/Türkiye
Tel : (0212) 518 12 05
Faks : (0212) 512 54 74
E-posta : ayasofyamuzesi@kultur.gov.tr
 
Fotoğraflar: Ceren Candemir, Tolga Bilener