Artemis Günebakanlı nam-ı diğer “manyetik bant” müzikseverler için tanıdık bir isim. Müzik yazıları ve radyo programıyla uzun zamandır tanıdığımız Artemis, 2012 yılından beri kendi yarattığı markası Mükü ile moda sektöründe sessiz ama emin adımlarla ilerliyor. Mükü, 2012’de Artemis Günebakanlı ve Musa Yılmaz’ın Galata’daki atölyelerinde ortaya çıkmış. Artemis tasarlıyor, Musa dikiyor sloganıyla yola çıkan; farklı kumaş, renk ve desenleri birlikte kullanmayı seven ikili, Mükü markasıyla keyifli, dinamik, rahat ve şık tasarımlar üretiyor.

 

Mükü’nün hikayesi nasıl başladı, ne zamandır kıyafet tasarlıyorsun?

 

Artemis Günebakanlı:Musa uzun zamandır kostümcü olarak çalışıyordu, daha sonra kendi atölyesini açınca ben de tamamen pragmatik bakarak elimizde makinalar var, bunlarla ne yapılır, ben ne yapabilirim diye düşündüm.

 

Evvelden tasarım yapıyor muydun, merakın var mıydı peki?

 

A.G:Yani yoktu aslında. Hiç öyle bir şeyler yapmaya kalkışmamıştım. Ancak bu malzemeyle sürekli aynı yerde olunca onu kağıt-kalem gibi görmeye başladım. Bununda bir kendini ifade biçimi olabileceğini idrak ettim. Tasarım yaparak da bir fikir ortaya koyabilirim dedim.

 

Mükü ne zaman ortaya çıktı?

 

A.G:İki sene önce.

 

Kaç koleksiyon yaptınız bugüne kadar?

 

A.G:Yılda iki tane yapmaya çalışıyoruz, bir yazlık bir kışlık. Ama  çok profesyonel bir şekilde değil tabii. Bir yandan yapıp, bir yandan da kervan yolda düzülür sözündeki gibi yaparken öğreniyoruz. Neyi ne kadara satmak lazım, nasıl şeyler yapmak lazım. Ne beğeniliyor ne beğenilmiyor…

 

MÜKÜ’lere buradan bakabilirsiniz.

 

Tasarımlarda en çok neyi ön plana çıkarıyorsun, oradaki imzan nedir?

 

A.G:Bir süre sallantıda gitti, her şeyden biraz biraz gibi… bir de şunu yapalım, birde bunu yapalım diye. 60’lar tarzı bir elbise yapalım, 70’ler tarzı bir pantolon yapalım… geçen seneki koleksiyonlar biraz daha Retro ağırlıklı ve karmakarışık görünüyor çünkü çok fazla desen var. Her beğendiğim kumaşı alıp geliyordum ama bütüne baktığımızda bir karmaşa oluyordu. Şimdi biraz daha sakin, günlük hayatta rahatça giyilebilecek, biraz daha ayakları yere basan, koleksiyon dışından –kendi dolabınızdaki- parçalarla daha rahat kombin yapılabilecek şeyler yapmaya çalıştık. Düz bir üst yaparken bile bir yerinde bir esprisi olsun istiyorum.  Bu bazen kumaşın tersini kullanmak olabilir, omzuna bir şerit koymak olabilir… Ufak farklılıklar yaratmayı seviyorum.

 

 

Çok merak ettim Mükü ismi nereden geliyor?

 

A.G:Mükü ismi anneannemden geliyor. Mükü, anneannemin lakabıydı, aslında ben Mükü demiyordum ona, arkadaşları Mükü derdi. Ben genelde bir şey yapmaya başladığım zaman onu çok fazla düşünüyorum, rüyamda falan görürüm. Bir gün Musa ile konuşurken ve giyim üzerine bir şey yapalım; ben tasarlayayım sen dik dedim. Hiç isim düşünmüyordum o sıra, bir gün artık rüyamda ne gördüysem uyandığımda kafamda “Mükü” belirdi. Herhalde anneannemi mi gördüm artık, hatırlamıyorum. Bu bana uğur getirecekmiş gibi hissettim, öyle Mükü oldu ismi.

 

Kıyafette en çok neyi önemsersin, şıklık mı rahatlık mı?

 

A.G: Mükü’nün tasarımlarında da, gündelik hayatta kendi giydiklerimde de kullanışlı oluşu benim için daha önemli. Sadece tek başına da değil başka şeylerle de kullanışlı oluşu önemli. Halihazırda dolabında olan kıyafetleri tamamlayabilmesi önemli. Rahat olması, içinde rahat hareket etmen lazım bu önemli. Çok gösterişli olması gibi bir derdim yok. Tabii ki farklı olması, bir esprisi olması da lazım. Küçücük bir cep bile fark yaratabilir.

 

Koleksiyonları hazırlarken trendleri takip ediyor musun?

 

A.G:Aslında pek etmiyorum, etmem gerekir belki ama etmiyorum. Bazen tesadüfen denk geliyor. Mesela bu sene kadife etekler yaptık kışlık, çok beğenildi. Meğer  kadife  modaymış bu sene. Geçen sene de bol pantolon yaptık öyle, meğer o da o sezonun trendiymiş! Dediğim gibi giyilebilir olması ve kullanışlı olması benim için önemli. Örneğin crop-top (yarım üst bluz ya da kazak) çok moda tamam ama onu kışın giyersek üşürüz! Ben onu yünlü takımlarımızda yorumladım. Normalden biraz kısa üst parçalar mesela ama yarım da değil.

 

Bize önereceğin Mükü’ler neler?

 

A.G:Kadife etekleri tavsiye ederim, çok esnek bir kumaş. Hem yüksek bel hem düşük bel kullanılabiliyor ve bir çok renk çalıştık. Yünlü takımlarımızı öneririm, iki ayrı renk çalıştık, renkler birbiriyle de kontrast olduğundan üstü birinden altı  diğer takımdan alabilirsiniz. Bir de kabanlarımız var bu sezon…

 

Yeni Mükü fikirleri var mı aksesuar gibi?

 

A.G:Aksesuar planım var. Çanta yapmayı düşünüyorum. Yaza kadar çıkartmayı planlıyorum. Bire d bugüne kadar hep kadın koleksiyonları çalıştık, yılbaşından evvel bir erkek koleksiyonu çıkarmak istiyoruz. Yine günlük hayatta kullanılabilecek, ayağı yere basan parçalar olacak.

 

Mükü’leri nerede bulabiliriz?

 

A.G:Web sitemize girince hem koleksiyonları hem online satış noktalarımızı görebilirsiniz. İstanbul’da bazı butiklerde de Mükü satılıyor bunların bilgisi de sitemizde var ayrıca bize ulaşabileceğiniz mail adresi ve telefon numarası da mevcut. İsteyen atölyemize de gelip seçebilir, burada ölçülerini alıp üzerine göre dikeriz. Zaten Mükü ürünlerinin hepsi sipariş üzerine kişiye özel dikiliyor.

 http://mukuistanbul.com

 

 

SOSYAL MEDYA

 

http://mukuistanbul.com

http://instagram.com/mukuistanbul

https://twitter.com/mukuistanbul