Farklı kent merkezlerinin kesiştiği kavşak ve farklı coğrafyalardan gelen akımların geçiş yeridir İstanbul Boğazı; kendi şehirlerinden olmayıp başka şehirlerden gelen etkilere açık bir kenttir. Bu bir yandan insanın insana yaklaşmasını olanaklı hale getirmekte, bir yandan da insan insana yaklaştıkça anlamsız ya da sadece rastlantısal gibi görülebilecek olayların anlamını arama, belirginleştirme olanağını sunmaktadır bizlere.

 Ancak, İstanbul’da küresel dolaşımın iktisadi zamanının yarattığı hız ve hareketin duygusal farkındalığı, yerlerin ve bu yerlerdeki insanların yarattığı uyarımları da azalttığı aşikârdır.

Çok kültürlü bir şehirde dokunma krizine, farklılıkların içe çekilme gerekçelerine karşı yeni temas durumları nasıl yaratılabilir? Bu süreçte söz konusu olan, inançların, tutumların ve yasakların nasıl bir rol oynadığını gözlemlemektir. Kültürleri bütün yabancıların güç bela içine girebildiği gettolar olarak algılamayı bırakarak, bir kültürden diğerine geçişi kolaylaştırmanın yollarını aramalıyız.

Buradaki amaç sadece kültürlerin birbirleriyle olan iletişimini kurması için gereken şeyleri kesin bir biçimde belirtmek değil; söz konusu olan, kültürler arası farklılıkların bilincinde olmak ve atölyede yer alan sanatçıların kendi davranışlarını kendi kendine değerlendirmeye yönelik bir araca dönüştürebilmenin yollarını bulmasıdır.

Beklenen, iki ya da daha çok kültürün birbirleriyle uyumlu olup olmadığını görmek değil, sanatçıların birey olarak kültürden ve bir toplumdan ötekine geçiş sırasında kendilerini nasıl oluşturdukları ve bölündüklerini gözlemlemeleridir. Asıl olan birer özne olarak davranma, yani kendi yollarını açıp, o yolda ilerleyerek, yaşanmış bir dizi durum ve olayı kişisel bir öyküye dönüştürerek kendine doğru, kendi kendine doğru yürümektir.

Atölye Yöneticileri
Mürteza Fidan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Vincent W.J. Van Gerven Oei, Royal Academy of Art, Lahey, Hollanda
T. Melih Görgün, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Gosse de Kort, Royal Academy of Art, Lahey, Hollanda

Atölye Koordinatörleri
Özlem Gök, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Müge Akçakoca, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Katılımcılar
Melis Bağatır, Serpil Çetinkaya, Alican Durbaş, Serap Gümüşoğlu, Naci Güneş Güven, Hacer Kıroğlu, Volkan Kızıltunç, Davut Köse, Can Kurucu, Ilgın Özer, Recep Serbest, Özer Toraman, Egemen Tuncer

Connecting the Dots: Atölyeler sergisi Pera Müzesinde 22 Eylül’e kadar gezilebilir.

 

Bu haber de ilginizi çekebilir