33. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale’yi kazanan Blind / Körlük, Norveç’in Oscar’ları sayılan Amanda ödüllerinde zafer kazandı.

5 Eylül’de Vizyonda

Eskil Vogt’un Nisan ayındaki İstanbul Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma’da büyük ödül Altın Lale’yi kazanan filmi “Blind / Körlük”, dört Amanda ödülü aldı. Yedi dalda aday gösterilen “Körlük”, Haugesund’da yapılan törende Norveç’in sinema dalında verilen en büyük ödülü olan 30. Amanda ödüllerinde büyük zafer kazandı ve başrolündeki Ellen Dorrit Petersen’e En İyi Kadın Oyuncu, Eskil Vogt’e En İyi Yönetmen ödüllerini kazandırırken, En İyi Kurgu ve En İyi Ses ödüllerine de layık görüldü.

Film hakkında

Joachim Trier’in Reprise / Tekrar ve Oslo, 31 Ağustos gibi birçok ödüllü filminin senaryosunda imzası bulunan Norveçli yönetmen Eskil Vogt’un ilk uzun metrajlı filmi Körlük, görme duyusunu kaybedince eve kapanan bir kadın yazarın aklını da kaybetmemek için gerçekliğe sıkı sıkı sarılma mücadelesini işleyen, gerilimli olduğu kadar mizah unsurlarını da kullanan bir dram.

Görüntü yönetmenliğini Dogtooth / Köpekdişi’nin de kameramanlığını üstlenen Thimios Bakatakis’in yaptığı ve yalnızca görme değil yazma ve yalnızlık üzerine de bir film olan Körlük, gerçeküstü atmosferi, seyrek diyalogları ve sürprizli mizahıyla son derece özgün.

 “Filmde körlük nasıl gösterilir?

En bariz yöntem ekranı karartmak, izleyiciyi sesle yönlendirmek olacaktır. (…) Bense çokça, bir ayrıntıyı soyutlama ya da bir görüntüyü daha fazla tutma yoluyla görsel beslemeyi kısıtladım. Filmin biçimi ve biçeminin kilidi bu oldu. Ve körlük, çelişkili de olsa, çok sinemasal aslında; sinemanın en temel yanlarını içeriyor: görmek, görülmek, aydınlık, karanlık…” –Eskil Vogt