Bir Muhabbet Kuşu

Şefika Şehvar Beşiroğlu ve Şeyma Ersoy Çak tarafından kaleme alınan “Bir Muhabbet Kuşu: Postmodern Göstergeler Işığında Zeki Müren”, Tarih Vakfı Yurt Yayınları etiketiyle kitapçılardaki ve online mağazalardaki yerini aldı. Türkiye’de hemen herkesin hakkında fikir sahibi olduğu bir sanatçı olan Zeki Müren’in müzikal temsilini yorumlayan “Bir Muhabbet Kuşu”, kuramsal çerçevesiyle akademisyenlere hitap ettiği kadar, müzikseverlerin de ilgisini çekecek bir çalışma.

Türkiye tarihinin en sevilen sanatçılarından Zeki Müren’in sanat yaşamının incelendiği bu kitapta, cinsiyet kuramları, postmodern kavramlar ve semiyolojik okumaların beslediği teorik içeriğe eşlik etmek üzere, Müren’in radyo, plak ve gazino solistliği gibi farklı dönemlerini kapsayan icra ve repertuvar analizlerine de ihtiyaç duyuldu.

Bu amaçla, Zeki Müren’in söylemlerini ve toplumsal bir figür olarak varlığını, müzikal kimliğini ve sosyokültürel alanda temsiliyetini açıklamak üzere alternatif bir monobiyografi modeli oluşturuldu. Yazılı, görsel ve işitsel kaynak incelemeleri, süreli yayınlardaki taramalar ve derinlemesine görüşmeler aracılığıyla dönemin koşulları değerlendirildi, sosyoloji, felsefe, tarih ve kültür teorilerinin müzikolojik saha ile bağlamlandığı, geliştirilmeye açık bir yol haritası çizildi.

 

 

Editörlüğünü Çiğdem Öztürk’ün üstlendiği 216 sayfalık kitabın satış fiyatı 30 TL.

sonraki haber Kedi, Sinemalarda
Yorum Yaz