9 Ocak 2014, Perşembe 18.00- 20.00 İstanbul Modern’de

İstanbul Modern’in 10. Yılı için düzenlenen Komşular – Türkiye ve Çevresinden Güncel Anlatılar sergisinin projelerinden biri One Square Meter ya da Türkçe adıyla Bir Metrekare adlı bir festival konsepti. Ermenistan’ın Erivan kentindeki NPAK – Deneysel Güncel Sanat Merkezi tarafından yaratılan bu festival, her şeyin bir metrekarelik bir sahnede gerçekleştirildiği,45 dakikayı geçmeyen gösteri ve performanslardan oluşuyor.

Düzenlenen performans ve etkinlikler mekanın kısıtlayıcılığına karşın; görsel, edebi ve işitsel sanatlardaki sözel ve bedensel ifade biçimlerinin sınır tanımazlığına ve yaratıcılığına işaret ediyor. İstanbul Modern ise bu konsepti, Komşular sergisi boyunca sergi salonunun tam ortasına aynı bir metrekarelik sahneyi kurarak ödünç alıyor. Bir Metrekare ilk olarak, NPAK’ın sanat direktörleri tarafından Ermenistan’dan davet edilen dört ayrı tiyatro grubunun gösterilerini ağırlıyor. İleriki haftalarda ise Türkiye ve yurtdışından sergi etkinliklerine ev sahipliği yapmaya devam edecek.

Gösteriler

CİĞERLERİME

Sunum yılı 2008

William Shakespeare’in Hamlet adlı dramasından Hamlet’in tiradı.

Süre: 25:00’

Yönetmen: Gagik Ghazareh

Oyuncu: Gayane Yeghiazaryan

Sinopsis: Hamlet’in trajik sorusu, insan olmanın tanımı, medeniyetin hala cevaplanamamış sorusudur: Yaratmak anlamında bir olmak mı ya da yok etmek anlamında bir olmak mı? Seçim, sebep olduğundan ve sonuç da şiddetli olduğundan, tragedya devam eder.

 KALIP

Sunum yılı 2012

Süre: 14:00’

Yazarlar: Anahit Ter-Sargsyan, Meri Kirakosyan

Oyuncular: Anahit Ter-Sargsyan, Meri Kirakosyan

Sinopsis: İçimizde ve etrafımızda tecrübesizliğimizden faydalanan, mekanımızı işgal etmeye ve maddemizi ele geçirmeye çalışan enerjiler

UŞAK SIMON

Avetik Isahakyan’ın hikayesinden

Sunum yılı 2010

Süre: 15:00’

Yönetmen&Oyuncu: Gayane Yeghiazaryan

Sinopsis: Uşak Simon günlük rutininden bezmiştir. Her şey böyle devam edecekse aklını kaçıracaktır. Sesler duymaya başlar. Uşak Simon’un kendi adını bile duymaya tahammülü yoktur.

YALAN SÖYLEYEN AVCI

Hovhannes Tumanian’ın masallarından, 1908.

Sunum yılı 2012

Süre: 10:00’

Yönetmen:  Silva Chobanyan

Oyuncular: Silva Chobanyan, Gayane Yeghiazaryan, Satenik Ohanyan

Sinopsis: Hadi varmış, Hyudi varmış, Chati varmış; bir de Mati. Bir de babam varmış, bir de ben varmışım. Biz hep beraber avlanmaya gitmişiz.

Gösteriler ve müzeye giriş ücretsizdir.